Au detronat liderul!

0

Deşi este pauză com­petiţionlă totală, în ceea ce priveşte fotbalul, fără campionat în des­făşurare, fără antre­namente şi amicaluri, încercâm să menţinem vie memoria microbiş­tilor argeşeni, în ceea ce priveşte actuala desfăşu­rare a campionatului Ligii a II-a, un campionat în care, la întreruperea lui acum două săp­tă­mâni, CS Mioveni se afla pe locul 2 iar FC Argeş pe poziţia a 4-a. Şi începem cu o retrospectivă a meciurilor disputate de CS Mioveni, 23 de partide în urma cărora a acumulat 39 de puncte, fiind pe locul secund în clasament.

În etapa a 5-a a Ligii a doua, CS Mioveni a învins cu 2-0 în deplasare, pe Gloria Buzău şi i-a luat locul 1 în clasament echipei adverse. Galben-verzii s-au întors cu un rezultat excelent de la Buzău, graţie golurilor marcate de Balint (min 17) şi Măzărache (90+4). Gazdele au ratat un penalty, la 0-1, trimiţând mingea în bară, iar în ultimele 7 minute de joc Gloria a evoluat cu un om mai puţin, având un eliminat. A fost un meci în care , în prima repriză, jocul a fost destul de echilibrat, în timp ce după pauză, gazdele au condus ostilităţile şi au ratat mai multe ocazii. În schimb, CS Mioveni a dat lovitura exact cât a trebuit, transformând ocaziile de gol avute.
GLORIA BUZĂU – CS MIOVENI 0-2
►SCM Gloria: Dr. Balauru – Gîţ (85 Luptak), M. Ioniţă, Ghinga, Perju – Balgiu, Vîlsan (63 Nedelea), Tucaliuc – Val. Munteanu, Val. Alexandru (cpt.), Huiban (63 Pîrcălabu). Rezerve: R. Stoian – Ceauşel, R. Mihalache, M. Constantinescu. Antrenor: Ilie Stan
►CS Mioveni: Fl. Croitoru – Robert Ghiţă, Celea, Beţa, Alexe – Raul Costin, Anghelina – Cioargă (90+1 Işfan), Hergheligiu (81 Massaro), Coşereanu (cpt.) – Balint (58 Măzărache). Rezerve: Val. Sima – Albăstroiu, Traşcu, Rob. Gheorghe. Antrenor: Marius Stoica
Cartonaş roşu: Ioniţă (83)
Cum s-au marcat golurile:
– 0-1, min 17: Anghelina centrează de pe dreapta, Valentin Balint apare la colţul scurt şi reia cu capul în plasă
– 0-2, min 90+4: Simon Măzărache înscrie din careu, după un contraatac şi o pasă primită de la Massaro
“Am marcat cu capul din careu la acel meci. Am apărut bine în faţa porţii, la centrarea lui Anghelina. A fost din nou un meci important, ca de altfel toate… Eram într-o perioadă bună… şi pentru mine a fost bine că am marcat. Noi venisem după un meci jucat la doar câteva zile în urmă, cu FC Argeş şi eram şi un pic obosiţi. Dar am fost concentraţi… În prima repriză am fost egali, dar în repriza a doua au pus presiune pen oi, dar până la urmă a ieşit bine pentru noi!” Valentin Balint
“A fost primul meu gol din acest campionat! A fost o fază cam de play-station şi practic acolo s-a închis meciul, pentru că erau şi prelungirile…. A fost o respingere din apărare, o recuperare alui Işfan, o pasă către Massaro care m-a lăsat apoi singur cu portarul, iar eu am marcat. A fost una dintre cele mai frumoase faze de contraatac făcute de noi, pentru că noi suntem o echipă de contraatac! A fost o victorie importantă, frumoasă şi muncită! Mi-aduc aminte că am avut două meciuri în patru zile atunci pentru că veneam după partida cu FC Argeş. Le-am câştigat cu 2-0 pe amândouă şi cred că de acolo a plecat şi parcursul bun ulterior. A fost cea mai importantă victorie, la Buzău!” Simon Măzărache. S.M.