Victorie și speranțe de calificare la Campionatul Mondial!

0
0

• Islanda – România 0-2(0-0) Au marcat: Man(47), Stanciu(83)

România a rămas în lupta pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2022 după ce a câștigat joi seară, cu 2-0, în deplasarea din Islanda, în etapa a IV-a a grupei J din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2022. În urma acestui rezultat, tricolorii păstrează șanse reale de a obține biletele pentru competiția găzduită anul viitor de Qatar, însă nu mai are voie să facă pași greșiți în aceste preliminarii.

Tricolorii au început în forță partida iar Sorescu putea deschide scorul încă din minutul 4, însă jucătorul lui Dinamo a finalizat cu un șut peste poarta islandezilor. Un minut mai târziu, România a avut încă o dată șansa de puncta, atunci când, după o eroare a portarului Runarsson, Alibec a șutat de la distanță, însă balonul a trecut aproape de poartă. Elevii lui Rădoi au deschis scorul la începutul reprizei secunde. După o acțiune superbă a lui Nicolae Stanciu, balonul a ajuns la Dennis Man care a trimis cu ușurință în poarta Islandei. Tricolorii și-au dublat avantajul pe tabelă în minutul 84 prin Nicolae Stanciu care a scăpat singur cu Runarsson și a șutat puternic. România a întâlnit aseară, pe Arena Națională, Liechtenstein, iar miercuri, de la ora 21:45, va juca în deplasare un meci crucial cu Macedonia de Nord.

ISLANDA: 13. Runarsson – 2. Saevarsson, 6. Hermansson, 21. I. Bjarnason, 5. Thorarinsson – 8. B. Bjarnason, 4. Palsson, 15. Baldursson (16. Johannesson, 67) – 7. J. Gudmundsson, 9. Kjartansson (19. Thorsteinsson, 67), 10. A. Gudmundsson (22. Gudjohnsen, 79). Selecționer: A. Vidarsson
Rezerve: 1. Halldorsson, 12. P. Gunnarsson – 3. Fjoluson, 11. Sigurdsson, 14. Arnason, 17. Anderson, 18. Sampsted, 20. Helgason, 23. A. Skulason.
ROMÂNIA: 1. Niță – 21. Rațiu (4. Manea, 69), 6. Chiricheș-cpt., 5. Nedelcearu, 22. Camora – 8. Cicâldău (17. Rus, 88), 14. Nedelcu, 23. Stanciu – 20. Man (18. R. Marin, 76), 7. Alibec (9. Markovic, 76), 13. Sorescu (10. Hagi, 69). Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve: 12. Vlad, 16. Aioani – 2. Cordea, 3. Toșca, 11. Rotariu, 15. M. Marin, 19. Olaru.