Mihai Ianovschi: ”Am rămas datori față de piteșteni”

0
0

FC Argeş a reuşit să se impună în duelul de duminică, din deplasare, cu Academica Clinceni, scor 1-0, graţie golului marcat pe final de meci de Grigore Turda. La finalul partidei cu ilfovenii, Mihai Ianovschi, unul dintre cei doi antrenori ai echipei din Trivale, s-a declarat mulțumit doar de cele 3 puncte câștigate, nu și de joc.

Tehnicianul spune echipa resimte lipsa unui atacant veritabil de careu, acesta fiind și motivul pentru care staff-ul tehnic a fost nevoit să schimbe sistemul de joc. Ianovschi speră ca jucătorii să se revanșeze față de suporterii piteșteni în meciurile următoare: ”Am început jocul poate neconectaţi, fără atitudinea care ne trebuia, după care adversarul a prins curaj şi după minutul 25 ne-am panicat un pic. Am încercat azi să jucăm mai ofensiv, să venim cu doi atacanţi, trei mijlocaşi în zona centrală, dar am jucat prea retraşi. În prima repriză nu am produs fotbalul pe care ni l-am dorit, nici în a doua. Am schimbat sistemul la pauză, dar azi, din punct de vedere al rezultatului putem vorbi, din punct de vedere al jocului am rămas datori faţă de spectactori. Cei trei fundaşi nu au avut caracterul defensiv, din contră, ne-am dorit să se desfacă, să împungem lateralii cât mai sus, să venim cu Dumitru şi Tănase în suprafaţa de pedeaspă. Dar nu am reuşit lucrurile acestea, lateralii nu au împins jocul, dar sunt chestiuni de ordin tactic pe care le vom discuta cu echipa şi le vom regla. Echipa începe să capete maturitate din punct de vedere tactic. Comunicarea cu Andrei Prepeliță a decurs aşa cum a decurs din iarnă, adică extraordinar. Am făcut în aşa fel încât să comunicăm şi se vede, cât nu a fost pe bancă, echipa a adunat puncte şi lucrurile vor funcţiona foarte bine”, a declarat antrenorul piteștean. M.D.