Al șaselea Mondial consecutiv ratat!

0

• Rădoi a mai stabilit un record negativ

România a ratat în săptămâna recent încheiată prezența la al șaselea Mondial consecutiv: 2002 (Coreea și Japonia), 2006 (Germania), 2010 (Africa de Sud), 2014 (Brazilia), 2018 (Rusia), 2022 (Qatar). Până acum tricolorii aveau un record negative de 5 ratări la turnee consecutive: 1950 (Brazilia), 1954 (Elveția), 1958 (Suedia), 1962 (Chile), 1966 (Anglia). România a fost la primele trei ediții de CM (1930, 1934, 1938). Edițiile 1942 și 1946 nu s-au ținut din cauza vremurilor tulburi din timpul și imediat după cel de-al doilea Război Mondial. Apoi, a prins CM 1970 cu generația „mexicanilor” și cele trei ediții ale Generației de Aur (1990, 1994, 1998).

Istoria ultimei ratări a fost scrisă cap – coadă de Mirel Rădoi, selecționer care a ratat tot ce se putea rata într-un mandat: prezența la EURO 2020 de la București și prezența la Mondialul din Qatar din 2022. Tricolorii au început în forță Campania de calificare, învingând cu 3-2 acasă pe Macedonia , după ce am condus cu 2-0 dar adevrsarii ne-au egalat în minutele 82 și 83, iar golul victoriei a venit în 86, fiind marcat de Ianis Hagi. Apoi ne-a învins Germania acasă, cu 1-0, printr-un gol marcat în minutul 16. A urmat coșmarul din Armenia, unde gazdele au deschis scorul după pauză dar Cicâldău ne-a adus în avantaj marcând în minutele 62 și 72. Armenii au obținut însă victoria în minutele 87 și 89. În septembrie am bătut cu 2-0 în Islanda, și cu 2-0 la București pe Liechtenstein, cu goluri marcate în minutele 11 și 18. Apoi am remizat 0-0 în Macedonia. În octombrie Germania ne-a învins greu, cu 2-1, după ce am condus prin golul lui Ianis Hagi din minutul 9 până în 52, nemții marcând golul victoriei în 82. Tot în octombrie am învins cu 1-0 acasă pe Armenia și am ajus în fața ultimelor două partide cu Islanda și Liechtenstein să depindem doar de rezultatele noastre. Adică să învingem și o echipă și cealaltă și mergeam la barajul de calificare. Deznodământul îl știe toată lumea: 0-0 cu Islanda și 2-0 în Liechtenstein. Cu alte cuvinte încă un Mondial ratat de tricolori.  S.M.