Prima înfrângere, în etapa 14!

0
  • Retrospectiva actualului sezon de Liga 2: Cum a ajuns CS Mioveni pe locul 2 în clasament

Deşi este pauză competiţionlă totală, în ceea ce priveşte fot­balul, fără campionat în desfăşurare, fără antre­namente şi amicaluri, încercâm să menţinem vie memoria microbiş­tilor argeşeni, în ceea ce priveşte actuala desfăşu­ra­re a campionatului Ligii a II-a, un campionat în care, la întreruperea lui acum două săptămâ­ni, CS Mioveni se afla pe locul 2 iar FC Argeş pe poziţia a 4-a. Şi am înce­put cu o retrospectivă a meciurilor disputate de CS Mioveni, 23 de partide în urma cărora a acumulat 39 de puncte, fiind pe locul secund în clasament. Etpa 14: Farul – CS Mioveni 2-0 (1-0)

După 13 etapa de invincibilitate, CS Mioveni a suferit, la Constanţa, prima înfrângere din acest campionat, Farul impunându-se cu 2-0. Farul a deschis repede scorul, la o minge respinsă greşit de fundaşi, Antoche şutând prin surpindere de la 18 m, plasat, mingea lovind mai întâi bara şi apoi intrând în plasă. Şi repriza a doua a fost începută prost de oaspeţi, gazdele ratând o ocazie mare imediat după ce s-a dat drumul la joc. Apoi, a picat şi golul 2 al gazdelor, la o fază în care fundaşii galben-verzi au greşit din nou. Imediat după gol, antrenorul Marius Stoica a făcut şi două schimbări, însă chiar şi cu aceste modificări nu s-a reuşit marcarea vreunui gol. Au fost totuşi câteva faze periculoase de poartă, soldate cu ratări din partea argeşenilor. Iar la două dintre acestea mingea a lovit barele porţii apărate de Muţiu. O dată în minutul 74, când se putea şi întoarce soarta jocului, Hergheligiu nimerind bara din lovitură liberă, şi o dată în ultimul minut de joc, când Raul Costin a şutat puternic de la 30 m. Chiar şi cu înfrîngerea de la Constanţa, CS Mioveni a rămas însă pe primul loc al clasamentului, având şansa să se menţină pe această poziţie şi după etapa următoare, când urmează meciul cu Pandurii Tg Jiu.
Farul – CS Mioveni 2-0 (1-0) Au marcat: Antoche (5), Kanda (56)
– Farul: Muţiu (cpt.) – Cană, V. Lică, I. Ursu, D. Panait – Greu (82 Nicola), Antoche – Al. Stoica, Ant. Cruceru (69 Doumbia), Kanda – I. Stoica (87 Carabela). Rezerve: Udeanu – Hordouan, Halep, R. Zamfir. Antrenor: Ianis Zicu
– Mioveni: Fl. Croitoru – Rob. Ghiţă, Burnea (cpt.), Celea, Ct. Alexe – M. Şerban (87 Işfan), R. Costin, Anghelina (56 Massaro) – Hergheligiu, Măzărache (56 Balint), Coşereanu. Rezerve: Val. Sima – Rob. Gherghe, Ed. Stoica, Cioargă. Antrenor: Marius Stoica
-Arbitru: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)
-Cartonaşe galbene: Muţiu (76) / Anghelina (29), Celea (53), Raul Costin (55)
Cum s-au marcat golurile:
# 1-0, min 5: Paul Antoche prinde un şut puternic de la 18 metri, din prima, trimite la semiînălţime, mingea loveşte bara din stânga şi intră în poarta lui Croitoru
# 2-0, min 56: Ionuţ Stoica insistă în careu în faţa fundaşilor centrali şi câştigă posesia, apoi îi driblează în careul mic, pasează în faţa porţii la Bodo Kanda, care înscrie cu poarta goală. S.M.