11 medalii pentru atleții argeșeni la Campionatele Naționale

0

Sâmbătă și duminică, pe stadionul Nicolae Dobrin, s-a desfășurat etapa finală a Campionatelor Naționale ale cadeților (U18), dar și prima etapă a Naționalelor rezervate seniorilor și U23.
În competiția cadeților, Vlăduț Vlăsceanu(CSM Pitești) a obținut locul 2 la 5.000 m. LPS Pitești a obținut trei medalii de argint prin Bianca Tița la 100 m, Alexandra Coman la 400 m garduri și ștafeta de 100 +200 +300 +400 m compusă din Alexandra Coman, Bianca Tița, Ștefania Rizea și Sara Ciobanu.

Laureații competiției

Tot n competiția cadeților, Claudia Costiuc (CSM Dorna Vatra Dornei) a câștigat cursele de 800 m (2:09,52) și de 1500 m (4:28,67). Tot două titluri și-a adjudecat și Constantin Gherasim (CS Ceahlăul Piatra Neamț), la suliță (63,01 m) și greutate (18,85 m). De două ori lider național a devenit și Mario Ștefan Cobjuc (CSS Unirea Iași) la 100 m (10,87) și la 110 mg (14,07). Alexandra Ștefania Uța (Colegiul Naț Mircea cel Bătrân Rm Vâlcea-CSM Onești) a trecut prima linia de sosire la 400 mg cu un nou record național al junioarelor 3 (59,42), pentru ca la 3000 m să se impună Alexandra Hudea (CSS Medias-CS Atlet), fiind cronometrată în 9:42,43.
Pe prima treaptă a podiumului de premiere la disc s-a urcat Mihail Motorca (CSS Gloria Arad – 59,12 m).

CSM Pitești, în top

În competiția rezervată seniorilor și tineretului, Alexandru Tache(CSM Pitești) a obținut argintul la triplusalt , iar Roberrt Dumitru(CSM Pitești) a câștigat aurul la seniori și tineret în proba de 3.000 m obstacole. În competiția de tineret, Mihai Poponea(CSM Pitești) și-a trecut în cont aurul în proba de 1.500 m și argintul în proba de 800 m.
Pe prima treaptă a podiumului a urcat și Constantin Zanfir care s-a impus în proba de aruncarea discului, în concursul seniorilor, dar și cel al tineretului.