Adrian Văsâi: ”Ne-au lipsit curajul și încrederea”

0

Adrian Văsâi, selecționerul reprezentativei U19 a României, a tras concluziile care se impun după primul de la Europeanul U19, eșecul cu Italia, 1-2.
Antrenorul tricolorilor este convins că dacă elevii săi abordau cu mai mult curaj partida, România putea spera la mai mult: ”Am întâlnit o echipă foarte puternică. Știam asta, le știam jucătorii. Ne-am propus mult mai multe lucruri pe faza ofensivă, dar nu le-am reușit. Am întâlnit o echipă extrem de agresivă, care nu ne-a permis să ne facem jocul. Rezultatul este echitabil. Poate dacă la faultul din ultimul minut, din prima repriză, ni se acorda 11 metri, nu se știe ce urma. Dar per total Italia a meritat victoria. Cred că ne-au lipsit curajul, încrederea. Suntem la alt nivel, dar așteptam un pic mai mult din acest punct de vedere. Din acest meci luăm bun faptul că ne-am creat câteva situații de a marca. Puține, ce-i drept, față de adversari. Cam atât. Prea puțin, pentru a câștiga un joc la asemenea nivel”, a spus Văsâi la TVR 1.