Sepsi cu posesia, Mioveniul cu golurile și ocaziile!

0
  • Superliga, Etapa 9: Sepsi Sf Gheorghe – CS Mioveni 0-1 (0-0)

CS Mioveni a obținut vineri seară prima victorie din actuala ecdiție de campionat. Galben-verzii au învins în deplasare, cu 1-0, la Sepsi Sf Gheorghe, printr-un gol marcat după pauză de albanezul Krasniqi.
Aceasta a fost prima victorie din actuala ediție de campionat, pentru galben-verzi. Același lucru s-a întâmplat și sezonul trecut, atunci Mioveniul obținând primul succes din Liga 1, tot la Sepsi, unde a învins cu 2-1. În meciul de vineri, gazdele au dominat copios partida, având o posesie zdrobitoare: 71% vs 29%. Asta nu a împiedicat echipa lui Stoican să își facă jocul și să se închidă bine, gazdele având în acese condiții o bară în prima repriză și o ocazie mare în a doua. În rest Mioveniul a fost superioară la aceste statistici: ocazii de gol 11-8, suturi pe poartă 5-3, suturi pe lângă poartă 5-4, pase complete 163-67. Unicul gol al partidei a fost marcat de albanezul Krasniqi, cel care a ratat un 11 m în partida cu UTA, la 1-1, în minutul 90. Execuția sa a fost acum una superbă, un șut în cross, de la marginea careului, puțin lateral dreapta. CS Miovenie ste neînvinsă cu Flavius Stoican pe bancă, acesta având următoarele rezultate de la preluarea echipei: remiză 0-0 la Petrolul, remiză 1-1 cu UTA, victorie 1-0 la Sepsi. Etapa următoare, CS Mioveni joacă în acasă, luni 12 septembrie, cu U Cluj.