Doar egal în Finlanda

0

Reprezentativele Finlandei şi României au terminat la egalitate, scor 1-1, în Grupa a 3-a a Ligii B din Liga Naţiunilor. Gazdele au deschis scorul în minutul 12 prin Teemu Pukki iar Florin Tănase (52) a egalat pentru oaspeţi după pauză.
Finlanda a marcat la prima sa fază consistentă de atac, prin Teemu Pukki (12), cu şut de la 16 metri, după o minge respinsă greşit de Nicuşor Bancu. Echipa antrenată de Edward Iordănescu a preluat controlul jocului şi a dominat meciul, însă a făcut-o destul de steril, cu puţin ocazii de gol, în faţa unei echipe care s-a apărat organizat cu cinci jucători pe linia de fund.
Cel mai bun moment al echipei României s-a consemnat în minutul 33, când Deian Sorescu a şutat din marginea careului, iar Lukáš Hrádecký a scăpat mingea în bară. Faza a continuat, iar centrarea lui Andrei Raţiu a căzut pe transversală, ulterior reluarea lui Florin Tănase fiind deviată în corner.
“Tricolorii “au egalat în minutul 52, când Deian Sorescu a colaborat foarte bine cu Nicuşor Bancu pe partea stângă, iar căpitanul Universităţii Craiova a centrat în marginea careului mic, de unde Florin Tănase a împins mingea în plasă. România a încheiat cu o posesie mai bună (53%-47%) şi cu mai multe şuturi spre poartă, 16-7 (6-1 pe poartă), existând un progres semnificativ faţă de precedentele meciuri din mandatul lui Edward Iordănescu.
România: 1. Ionuţ Radu – 2. Andrei Raţiu, 5. Ionuţ Nedelcearu, 17. Adrian Rus, 11. Nicuşor Bancu – 18. Răzvan Marin (căpitan; 8. Alexandru Cicâldău, 90+1), 14. Marius Marin, 19. Florin Tănase (10. Nicolae Stanciu, 66) – 20. Dennis Man (23. Andrei Cordea, 66), 7. Denis Alibec (9. George Puşcaş, 66), 13. Deian Sorescu (21. Denis Drăguş, 79). Selecţioner: Edward Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 12. Horaţiu Moldovan, 16. Ştefan Târnovanu – 3. Bogdan Mitrea, 4. Cristian Manea, 6. Tudor Băluţă, 15. Darius Olaru, 22.