Două medalii la Praga pentru Proca

0

Înotătorul Theodor Proca de la CSM Pitești a obținut duminică după-amiază a doua medalie la Praga.
Sportivul piteștean, care este antrenat de Viorel Ciobanu a participat în week-end la Campioantele Central Europene la Înot, care au avut loc în Cehia. Proca a luat a doua medalie de argint în proba 1500 m liber. Timpul scos de piteștean a fost 16.20.72 ceea ce reprezintă un record personal cu 10 secunde mai bun față de timpul lui pe care îl scosese anterior. ”Speram la această medalie… Și a ieșit chiar dacă nu eram cotați la medalie. am făcut o figură frumoasă” ne-a spus antrenorul Viorel Ciobanu. La Campionatele Central Europene de Înot de la Praga, au participat sportivi din 17 țări. În prima zi de concurs, Proca a obținut tot argintul cu ștafeta României 4X200 liber. Piteșteanul a avut în ultimul schimb timpul 01’58”55. Elevul antrenat de Viorel Ciobanu a participat și la proba de 400 m liber iar aici s-a clasat pe locul 5, cu timpul 04.11.03 îmbunătățindu-și precedentul timp, 04.14.20.
Un alt înotător piteștean, Andrei Mihai Țăpîrluie de la Total Sport Art a sosit al 9-lea la 100 m liber, cu timpul 53:88 de la 55:15 cât scosese înainte.