România, pe locul 2 la Concursul Țărilor Central Europene

0

Acum câteva zile, la Praga au avut loc întrecerile Concursului Țărilor Central Europene la înot.
România a fost prezentă la această competiție cu o delegației formată din 20 de sportivi și șase antrenori, iar în clasamentul general, în urma prestațiilor foarte bune ale înotătorilor noștri, echipa tricoloră s-a clasat pe locul al doilea.
România a totalizat 148 de puncte în clasamentul masculin și 177 de puncte în cel feminin, fiind întrecută doar de către Ungaria. CSM Pitești a câștigat 2 medalii de argint prin Teodor Proca( 4x100m liber, 1.500 m liber), iar clubul Total Sport Art o medalie de argint prin Andrei Mihai Țapirluie( 4×100 m liber).
Totodată, în clasamentul celor mai bune performanțe din concurs, Aissia Claudia Prisecariu (1:02.57 min. la 100 m spate) s-a clasat prima la feminin, cu 778 puncte, iar Robert Andrei Badea (2:03.01 min. la 200 m spate) a fost al doilea la masculin, cu 753 puncte.
Sportivii care au concurat pentru România:
FEMININ: Aissia Prisecariu, Ana Maria Sibișeanu, Diana Stiger, Maria Alessia Popa, Briana Păun, Daria Măriuca Silișteanu, Daria Manea, Maria Alecsia Tenciu, Eliza Diamandescu, Simona Predescu.
MASCULIN: Robert Andrei Badea, Andrei Teodor Proca, Răzvan Dumitru Petrea, Darius Ștefan Coman, Mihai Andrei Țapirluie, Mateen Sediq, David Ionuț Zarojanu, Eric Ștefan Andrieș, Dușa Rareș Moian, Victor Stanciu.
Antrenori: Gabriel Cojocaru, Yvone Stoltz, Andrei Pinticanu, Tamara Costache, Ana Stoican, Viorel Ciobanu.
Șef delegație: Silviu Anastase.