Învinse la Brăila! Urmează decisivul cu Slatina…

0
  • Handbal feminin – Liga Florilor

Handbalistele de la CS Dacia Mioveni 2012 au pierdut duminică meciul din deplasare de la HC Dunărea Brăila, cu 34-26.
Alb-albastrele au făcu to primă repriză echilibrată, terminate tot în avantajul gazdelor, 14-13 dar au cedat după pauză, atunci când experiența și valoarea adversarelor și-a spus cuvântul. Ca și la precedent partidă, Dacia a jucat bine primele 20 și ceva de minute. La Brăila, chiar au condus în minutul 22 cu 11-8, însă până la pauză nu au mai marcat decât o dată, în timp ce gazdele au făcut-o de 6 ori și au terminat repriza în avantaj. Rerpiza secundă a început cu un gol al argeșencelor și a continuat cu o serie de câte 4 ratări de o parte și de alta. Moldovencele au 16-13, CS Dacia a revenit cu un gol dar a continuat seria ratărilor, în timp ce adversara și=-a reglat tirul, iar scorul a încput să capete proporții: 20-14, 21-15, 23-16… S-a ajuns și la o diferență de 8 goluri și chiar 9 goluri, însă până la urmă s-a terminat 34-26. În repriza secundă, alb-albastrele , antrenate de Robert Licu și-au menținut eficacitatea din prima repriză – 13 goluri, însp Dunărea Brăila a înscris de 20 de ori. După această înfrângere, CS Dacia Mioveni a căzut pe locul 12 în clasament, iar etapa următoare are meciul ”decisive” cu CSM Slatina.