A patra victorie pentru Dacia în Liga Florilor

0
  • Handbal feminin

Handbalistele de la CS Dacia Mioveni 2012 au obținut ieri o nouă victorie în Liga Florilor. Elevele antrenorului Robert Licu au învins pe propriul teren, în Sala Sporturilor din Mioveni pe HC Zalău, cu 22-19.
A fost un meci în care s-a marcat foarte puțin, la pauză scorul fiind egal, 10-10. De altfel doar prima repriză a stat sub semnul echilibrului, pentru că după pauză Dacia a început în forță și a preluat inițiativa, distanțându-se decisiv. Avansul consistent a fost luat încă din primele minute ale reprizei secunde, când oaspetele marcaserp doar o dată, iar gazdele de 5 ori. Apoi, diferența de 3-4 goluri s-a menținut până la final, partida încheindu-se 22-19 pentru alb-albastre.
Cu această victorie, CS Dacia și-a consolidat locul 11 în clasament, adunând 13 puncte, și devansându-le pe HC Zalău – locul 12 – 10 puncte, CS Slatina – locul 15 – 6 puncte și CSM Galați – locul 16 – 1 punct. S.M.