Panţuroiu, locul 1 la Balcaniadă!

0

Atleta musceleană a confirmat aşteptările

Cu 12 medalii câştigate, dintre care 5 de aur, 2 de argint şi 5 de bronz, România s-a clasat pe primul loc în ierarhia pe naţiuni la Campionatele Balcanice de Atletism indoor rezervate seniorilor, desfăşurate sâmbătă, la Istanbul.
La cea de-a 25-a ediţie a competiţiei, ţara noastră a fost urmată în clasament de Ucraina – 7 medalii (5-1-1) şi de Turcia – 16 (3-7-6). La întrecerea din Turcia, atletele noastre s-au clasat pe prima treaptă a podiumului cu 10 medalii (5-1-4), în timp ce la masculin, tricolorii au fost pe locul 11, cu două medalii (0-1-1). Judeţul nostru a fost reprezentat la această întrecere de musceleanca Andreea Panţuroiu şi Alexandru Trache, ambii luând startul în proba de triplusalt. Sportiva argeşeană care este legitimată la CSM Bucureşti s-a impus în proba de triplusalt cu o săritură care a măsurat 13,75 m. Pentru a obţine calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, atleta argeşeană trebuie să sară 14.32 m.
Rezultatele României:
Aur: 400 m – Andrea Miklos (52,64), 1500 m – Roxana Bîrcă (4:20,33), 800 m – Cristina Bălan (2:07,17), lungime – Florentina Iuşco (6,53 m), triplusalt – Andreea Panţuroiu (13,75 m).
Argint: 800 m – Bianca Răzor (2:07,18) , 400 m – Cristian Pîslaru (47,49).
Bronz: 400 m – Cameliei Gal (53,27), 3000 m – Claudia Prisecaru (9:20,92), 60 mg – Anamaria Nesteriuc (8,21) , Ştafeta de 4×400 m – Camelia Gal/Cristina Bălan/Bianca Răzor/Florina Ştefana (3:48,09), Ştafeta de 4×400 m – Cristian Pîslaru/Robert Parge/Constantin Andonii/ Vlad Dulcescu (3:13,86). M.D.