Andreea Panţutoiu, locul 1 la Cupa Istanbul

0

Atleta musceleană, din nou pe podium în Turcia

Duminică, la doar o zi distanţă după Campionatul Balcanic în sală pentru seniori, la Istanbul a avut loc o nouă ediţie a Cupei Istanbul. Disputată în aceiaşi sală, şi dedicată tot seniorilor, competiţia a avut la start şi 11 sportivi români, care s-au descurcat bine în probele lor. Atleţii români au reuşit ieri să ocupe cinci locuri pe podium, iar trei dintre ei au obţinut chiar şi Personal Best-uri.
Andrea Miklos, Camelia Florina Gal, ambele la 400 m şi Roxana Bîrcă, la 1.500 m au scos timpi excelenţi, timpi care reprezintă recorduri personale pentru fiecare în parte. Andrea Miklos îşi continuă începutul fabulos de an. După ce pe 1 februarie, la Viena, a alergat cursa de 400 m cu timpul de 52.45, duminică, sportiva de la CSM Bucureşti a reuşit un rezultat excelent, 52.37!. Tot în cursa de 400 m feminin, a reuşit un record personal şi Camelia Florina Gal, care a terminat pe locul doi, cu 52.66. Al treilea Personal Best a fost izbutit de către Roxana Bîrcă. Sportiva de la Clubul Steaua Bucureşti s-a clasat pe poziţia a doua în proba de 1.500 m, cu timpul de 4:13.58!. Musceleanca Andreea Panţuroiu a câştigat proba de triplusalt după ce în urmă cu o zi se impusese şi la Campionatul Balcanic de seniori. Sportiva legitimată la CSM Bucureşti a reuşit o săritură care a măsurat 13,49 m, sub rezultatul de sâmbătă(13.75 m) înregistrat la Balcaniadă. Pentru a obţine calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, atleta argeşeană trebuie să sară 14.32 m pentru a putea lua startul la întrecerea din Japonia.
Rezultatele
Cupei Istanbul:
FEMININ
400 m – Andrea Miklos – 52.37 – locul 1, Camelia Florina Gal – 52.66 – locul 2;
1.500 m – Roxana Bîrcă – 4:13.58 – locul 2; Claudia Prisecaru – 4:29.16 – locul 6;
60 m garduri – Anamaria Nesteriuc – 8.24 – locul 2;
triplusalt – Andreea Panţuroiu – 13,49 – locul 1;
60 m – Cristina Iacoban – 7.89 – locul 13;
MASCULIN
400 m – Mihai Cristian Pîslaru – 47.55 – locul 4, Robert Parge – 48.41 – locul 7;
800 m – Cătălin Tecuceanu – 1:49.72 – locul 4;
greutate – Rareş Toader – 20,03 – locul 4. M.D.