Debut cu stângul!

0

Liga 2, Etapa 22: CS Mioveni – Viitorul Pandurii Tg Jiu 0-2 (0-1)

Galben-verzii au pierdut primul meci oficial din 2020
CS Mioveni a pierdut sâmbătă cu 2-0, meciul de pe propriul teren cu Viitorul Pandurii Tg Jiu. Partida a contat pentru etapa a 22-a a Ligii a II-a şi a fost prima oficială din 2020. Oaspeţii au condus încă de la pauză, printr-un gol marcat de Bădăuţă, cu capul din 2 m, iar în repriza a doua şi-au dublat avantajul prin Paraschiv, care a marcat tot cu capul din careu. CS Mioveni, în schimb, a ratat mai multe ocazii mari prin Balint, Coşereanu, Hergheligiu (de trei ori) şi Raul Costin.
Partida a început bine pentru gazde şi nimic nu prevestea dezastrul ce avea să urmeze. Elevii lui Marius Stoica au atacat poarta adversă încă de la început, iar primele intenţii ofensive le-au arătat Şerban în minutul 13 cu un şut pe jos, slab, de la 20 m şi Balint, care, pe un contraatac pornit de Hergheligiu a pătruns în careu, în poziţie bună, dar a fost blocat în momentul şutului, la fel întâmplându-se şi cu reluarea lui Coşereanu. În minutul 20, însă, oaspeţii au deschis scorul la prima acţiune în jumătatea adversă, la o centrare de pe dreapta la colţul lung, Paraschiv recentrând cu capul în 2 m, de unde Bădăuţă a înscris cu capul, fiind singur cu portarul. În minutul 32 Coşereanu şutează puternic peste de la 25 m, mingea trecând puţin pe lângă vinclu, iar un minut mai târziu, aceleaşi Coşereanu driblează în careu pe stânga, dar şutul este paralel cu linia porţii, iar mingea nu este ajunsă de Balint şi nici de Rădescu. În minutul 36, Viitorul Pandurii ratează o ocazie monumentală, la o trimitere în careu de pe stânga, Beţa dă pe lângă în colţul careului, iar Paraschiv din 6m, singur cu portarul luftează incredibil. Repriza se încheie cu o ocazie a gazdelor, Balint recentrează în careu, pe jos, dar Hergheligiu de la 12 m, şutează din prima pe jos, dar slab deşi avea culoar liber, iar mingea este reţinută fără emoţii de portar.
Au cerut două penalty-uri
În minutul 47 Balint cere penalty, la o pătrundere pe dreapta, în careu, căzând având adversarul în spate, dar nu se alege decât cu un galben pentru simulare. În minutul 49, Mioveniul trece pe lângă egalare, Coşereanu pasând de pe stânga în centrul careului, Rădescu deviind cu călcâiul pentru Raul Costin, însă acesta loveşte greşit balonul, deşi era în poziţie excelentă şi putea marca. La faza următoare, ratările Mioveniului se răzbună, iar Paraschiv majorează diferenţa, reluând cu capul din careu, de lângă Ghiţă, o centrare de pe dreapta. În minutul 61, Hergheligiu ratează şi el o ocazie monumentală, Alexe pasând în careu de pe stânga, dar atacantul loveşte greşit din poziţie bună, fiind singur cu poarta în faţă. După trei minute, gazdele cer din nou 11 m, la o centrare de pe dreapta, Costin lovind balonul cu capul, mingea oprindu-se apoi în mâna unui adversar, dar centralul a lăsat jocul să continue. În minutul 68, Alexe pătrunde pe stânga, centrează în faţa porţii, de unde Hergheligiu, aflat în poziţie bună, reia din nou greşit, cu pământul, iar portarul reţinând în doi timpi. Meciul se încheie cu o nouă ratare a lui Hergheligiu, care reia cu capul puţin pe lângă, din careu, din poziţie excelentă, centrarea venind de la Alexe.
Galben-verzii au rămas pe locul 2 în clasament, având 37 de puncte, însă pot fi depăşiţi, marţi de Rapid, dacă giuleştenii înving pe Turris. Următorul meci al Mioveniului este sâmbătă, contra celor de la Campionii FC Argeş.
CS Mioveni – Viitorul Pandurii 0-2 (0-1)
Au marcat: Bădăuţă (20), Paraschiv (52)
Mioveni: Croitoru – Ghiţă (54 Albăstroiu), Beţa, Hreniuc, Alexe – Raul Costin (73 Anghelina), Şerban – Rădescu (54 Măzărache), Hergheligiu, Coşereanu – Balint. Antrenor: Marius Stoica
Viitorul: Bodea – Ciul, Băican, Oros, Dragu (33 Yabre), Gârbiţă, Cioiu, Negrean, Buia (46 Chiorean) – Bădăuţă (73 Rusu), Paraschiv. Antrenor: Cristian Lupuţ
Arbitru: Florin Mazilu (Satu Mare)
Cartonaşe galbene: Balint (47), Albăstroiu (82), Şerban (90) / Băican (15, 88), Ciul (63), Yabre (65)
Cartonaş roşu: Băican (88)
Stadion Orăşenesc, Mioveni, Spectatori 500

I s-a făcut rău la pauză
Meciul de la Mioveni s-a terminat rău pentru mijlocaşul oaspeţilor, Darius Buia. Fiul fostului fotbalist timişorean, Romulus Buia, a ajuns la spital la începutul reprizei a doua, dar până la urmă şi-a revenit. Imediat după fluierul de final al primei reprize, pe teren, în drum spre vestiare, Buia s-a prăbuşit. Au venit lângă el maseurul oaspeţilor dar şi medicul Mioveniului şi până l-a urmă l-au repus pe picioare, jucătorul fiind din câte se pare comoţionat, după un duel cu un adversar. Buia a ajuns la vestiar sprijinit de masorul echipei, iar la începutul reprizei a fost schimbat. Cum însă acuza în continuare o stare de rău, jucătorul a fost dus la Ambulanţă pentru îngrijiri medicale. Apoi, a fost chemată o altă Salvare care l-a preluat pe jucător şi l-a dus la spital, pentru câteva investigaţii. La final, autocarul oaspeţilor a întârziat aproape o oră la stadion, aşteptându-l pe jucător, care s-a alăturat până la urmă lotului, fiind în regulă.
Cum s-au marcat golurile:

• 0-1, min 20: oaspeţii centrează de pe dreapta, la colţul lung, de unde Paraschiv recentrează în careul mic, iar Bădăuţă, nemarcat, reia cu capul în plasă din 2 m

• Min 34: Iese Andrei Dragu, accidentat, şi intră Francois Yabre
  • Min 36: Paraschiv ratează incredibil din 6 metri, singur cu portarul, după ce mingea ajunge la el cu noroc în urma unui luft în carel al unui jucător al gazdelor
  • Min 42: Ocazie mare pentru Mioveni. Balint îi pasează în centru, în careu, lui Hergheligiu, acesta are culoar, dar trage din prima, slab, pe jos, iar Bodea reţine
  • Min 47: Balint pătrunde pe dreapta în careu, dinspre colţul terenului, are prim-planul dar cade, având un adversar în spate, cere penalty, dar arbitru îi dă galben pentru simulare.
  • Min 49: Coşereanu pasează în centru de pe stânga, Rădescu prelungeşte cu călcâiul, mingea ajunge la Raul Costin, care din poziţie excelentă loveşte greşit şi trimite afară
  • Min 52: 0-2!
  • Min 54: La Mioveni, ies Ionuţ Rădescu şi Marian Ghiţă şi intră Simon Măzărache şi Marius Albăstroiu
  • Min 61: Ocazie mare pentru Mioveni. Alexe pasează în centru de pe stânga, Hergheligiu este singur, dar loveşte greşit şi mingea trece milimetric pe lângă
  • Min 64: oaspeţii comit henţ în careu la o centrare din corner şi după ce Costin a reluat cu capul, însă arbitrul lasă jocul să continue
  • Min 68: Alexe pătrunde pe stânga, centrează în faţa porţii, unde Hergheligiu este în poziţie bună, dat loveşte greşit, mingea ia pământul şi apoi este reţinută de portar în doi timpi
  • Min 73: Iese Raul Costin şi intră Marian Anghelina
  • Min 74: Iese Alexandru Bădăuţă şi intră Vlad Rusu
  • Min 88: Alexandru Băican primeşte al doilea galben în acest meci, acum pentru un fault, şi îl vede şi pe cel roşu, fiind, astfel, eliminat