Joc perfect şi victorie importantă!

0

• Liga 2, etapa 7: Concordia Chiajna – CS Mioveni 0-1 (0-1)

CS Mioveni a obținut sâmbătă un success importnat, în deplasare, la Concordia Chiajna, victoria cu 1-0, venind în urma golului marcat de Rusu, din penalty.

Galben-verzii au început foarte bine partida și au dominat prima repriză, ratând câteva ocazii mari, prin Negruț (reluare cu capul din 6 m, mingea trece prin fața porții), Garutti (cap din 3 m singur cu portarul,peste bară, după un corner), Șerban (reluare din prima, singur cu poarta goală, din careul mic după o centrare a lui Rusu), Negruț (șut plasat de la marginea careului, scos senzațional de portar), Rădescu (șut din dreapta la colțul lung, puțin pe lângă). În minutul 37 Burnea vede al doilea galben pentru o lovire cu cotul în săritură și este eliminat, după care gazdele rateaza marea si singura lor ocazie din prima parte, prin Llullaku, care e deviat din careul mic, dar Popescu a respins senzațional. În minutul 44, Rusu pasează peste apărare pentru Rădescu, mijlocașul nostru preia, dar este faultat, iar arbitrul de penalty, care este transformat de Rusu, iar Mioveniul intră în avantaj la pauză.
În repriza a doua echipa oaspete, fiind în inferioritate s-a retras și s-a apărat excelent, iar pe contraatac putea da lovitura prin Oancea (pătrundere în careu și faultat de portar), Rădescu (lansat spre poartă și faultat la marginea careului), Rusu (cap din 6 m singur cu portarul, peste poartă), Oancea (pătrundere în careu și șut la colțul lung, pe lângă), Rusu (intrare în careu în dribling și șut scos incredibil de portar). Gazdele au ratat și ele în partea secundă ocazii de egalare prin Arnăutu și Marc, care din poziții ideale, nu l-au putut învinge pe Popescu.
CS Mioveni a obinut această victorie meritat, după o repriză în care a condus ostilitățile și alta în care, fiind în inferioritate, s-a apărat exemplar.
Concordia Chiajna – CS Mioveni 0-1 (0-1) A marcat: Rusu (44 din penalty)
Concordia: Chesneau – Borța, Marc, Intzidis, Stănică (70 Vișan) – Biceanu (70 Oanea), Lazăr – Atomei (78 Mihalcea), Hergheligiu (88 Safsaf), Llullaku (78 Nsiah) – Arnăutu. Antrenor: Florin Bratu
Mioveni: Popescu – Oancea, Garutti, Gherghe, Burnea – Rădescu (90+3 Ișfan), Szilard, Toma, Șerban (46 Coșereanu) – Negruț (41 Mar), Rusu (86 Ivan). Antrenor: Claudiu Niculescu
Arbitru: Bogdan Dumitrache (București)
Cartonașe galbene: Biceanu (68), Intzidis (75), Nsiah (88) / Burnea (14, 37), Toma (36), Ivan (88)
Cartonaș roșu (Burnea 37)
Cum s-a înscris golul
0-1, min 44: Rusu preia în stânga la marginea careului, centrează pentru Rădescu în centrul careului, mijlocaşul preia şi el, dar este faultat de Borţa, iar arbitrul de penalty. Lovitura de pedeapsă este transformată de Rusu
Filmul meciului
⚽ min 13: centrare de pe dreapta a Mioveniului, Negruţ reia cu capul din 6 m de la colţul scurt, mingea terce prin faţa porţii
⚽ min 21: corner de pe dreapta pentru argeşeni, Garruti se înalţă la 3 m de poartă şi trimite cu capul peste
⚽ min 22: Arnăutu trimite în fața porții după ce pătrunde în stânga careului, Llullaku lovește prost mingea din 7 metri ușor lateral stânga, Burnea deviază și Popescu prinde
⚽ min 28: Rusu îl vede excelent în careu pe Şerban la bara a doua şi centrează de pe dreapta, mijlocaşul are poarta goală în faţă, pune latul în saritură şi da din prima, dar loveşte defectuos şi mingea trece incredibil pe lângă bară
⚽ min 30: contraatac al oaspeţilor, Rusu preia la 20 m puţin lateral stânga, iar Negruţ trage prin surprindere, plasat, însă portarul vede în ultimul moment mingea şi o respinge senzaţional
⚽ min 34: Rădescu preia pe dreapta şi trage la colţul lung, mingea trece pe lângă
⚽ min 37: Burnea vede al doilea galben şi este eliminate
⚽ min 40: Ocazie mare pentru Concordia. Centrare în careul mic, Llullaku deviază cu capul din 3 metri, iar Iustin Popescu salvează miraculos cu un reflex de zile mari și respinge peste transversală
⚽ min 44: 0-1!
⚽ min 55: Oancea urcă cu balonul la picior, pătrunde în dribling în careu , portarul iese în întimpinare şi deviază balonul, îl atinge şi pe fundaşul argeşean, care cade, dar arbitrul nu dă penalty-ul cerut
⚽ min 58: Rădescu este lansat spre poartă, dar este luat cu fulgi cu tot de Biceanu în apropierea careului, care era în postura de ultim apărător, însă arbitrul lasă eronat jocul să continue
⚽ min 60: Arnăutu preia la 10 metri central, după o minge centrată din dreapta, trimite printre toți fundașii din fața sa, însă Popescu reține pe linia porții
⚽ min 61: Toma trage pe jos de la 16 m, Chesneau reţine pe line
⚽ min 63: Hergheligiu centrează din dreapta, Arnăutu reia cu capul din 6 m, dar Popescu scoate senzaţional de lângă bară
⚽ min 68: centrare perfecta a lui Rădescu de pe stânga, Rusu este singur în spatele fundaşului, dar reia incredibil peste
⚽ min 70: gazdele centrază de pe stânga, Llullaku reia cu capul din careu, peste
⚽ min 73: Oancea pătrunde în careu pe dreapta, trage la colţul lung, dar mingea trece puţin pe lângă
⚽ min 78: Rădescu bate o lovitură liberă din stânga careului, direct pe poartă, Chesneau deviază de sub transversală în corner
⚽ min 79: Rusu pleacă pe contraatac din dreapta, pătrunde în centru, este singur cu portarul, trange din marginea careului, iar Chesneau parează în față și un coechipier respinge
⚽ min 81: Centrare din dreapta, Marc reia cu capul din plonjon, din interiorul careului, pe lângă poarta lui Iustin Popescu
⚽ min 90+3: Lazăr bate un ”corner” mai scurt din stânga, Popescu boxează de pe linie
⚽ min 90+4: ocazie mare pentru Concordia, Borța centrează din dreapta, Marc se demarcă în fața careului mic și reia cu capul din 6 metri peste poartă. S.M.