Ce a scris presa din Austria după victoria cu România

0

După victoria Austriei în faţa României, presa de la Viena a lăudat jocul echipei pregătite de Franco Foda. Jurnaliştii cotidianului Kurier i-au ridicat în slăvi pe jucătorii Austriei după succesul de la Ploieşti, vorbind despre România ca fiind o echipă de mâna a treia, care s-a zbătut în faţa unui adversar mult mai puternic:
„Obţinem o victorie meritată în România. Austria rămâne liderul grupei din Liga Naţiunilor după golul marcat de Alessandro Schopf în repriza secundă. Cu două victorii în patru zile şi o revanşă luată în faţa României, Austria rămâne pe primul loc. Pentru prima oară în istorie, Austria a folosit un prim 11 în care s-au regăsit numai fotbalişti din Bundesliga. România a avut doar doi jucători din Top 5 campionate (n.r Tătăruşanu şi Marin), dar chiar şi aşa au reuşit să pună în scenă un joc frumos, care a pus în dificultate echipa Austriei. Deac ar fi trebuit eliminat după un fault brutal comis asupra lui Hinteregger, în prima repriză. După ce au pus control total pe joc, austriecii au deschis scorul prin Alessandro Schopf. Jucătorii naţionalei au gestionat apoi foarte bine finalul de joc, datorită clasei pe care o au. S-a terminat 1-0, iar Austria rămâne lider în Liga Naţiunilor”, au scris jurnaliştii austriecii.