Inter Câmpulung a pierdut primul meci din Cupă

0

Cupa României s-a reinventat din ediția 2022/23. Cu un nou format competițional și un nou sponsor principal, Betano, a continuat astfel tradiția meciurilor spectaculoase.
În cele 14 grupe, planificate cu câte 3 reprezentante județene în fiecare și care acoperă 7 regiuni geografice, s-au disputat partidele primei runde. Câștigătoarele celor două grupe din fiecare regiune se vor întâlni pe 16 iulie în Finala Regională.
Rezultate și program în Faza Regională, 6 iulie (urmează Meciul 2: 9 iulie și Meciul 3: 13 iulie)
Regiunea 1
Grupa 1
# Victoria Horia (Neamț) – Unirea Bacău (Bacău) – 13 iulie
Victoria Lețcani (Iași) s-a retras din competiție
În situația în care într-o grupă participă două echipe, acestea vor disputa un meci direct, iar în situaţia în care, după 90 de minute de joc rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu 2 reprize a 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute până la prima repriză a prelungirilor. Dacă, după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de determinare a câştigătorului jocului, stabilite de IFAB prin “Legile jocului”.
Grupa 2
# Viitorul Darabani (Botoșani) – CSSM Vaslui (Vaslui) – 5-1
Urmează: Viitorul Liteni (Suceava) – Viitorul Darabani, CSSM Vaslui – Viitorul Liteni
Regiunea 2
Grupa 1
# Someșul Feldru (Bistrița-Năsăud) – CSM Sighetu Marmației (Maramureș) – 3-1
Urmează: Rapid Jibou (Sălaj) – Someșul Feldru, CSM Sighetu Marmației – Rapid Jibou
Grupa 2
Recolta Dorolț (Satu Mare) – Crișul Sântandrei (Bihor) – 13 iulie
Supporter 2.0 Cluj-Napoca (Cluj) s-a retras din competiție
Regiunea 3
Grupa 1
# ACS Tg. Mureș 1898 (Mureș) – ACSM Codlea (Brașov) – 7-1
Urmează: Inter Stars 2020 Sibiu (Sibiu) – ACS Tg. Mureș 1898, ACSM Codlea – Inter Stars 2020 Sibiu
Grupa 2
# Universitatea din Alba Iulia (Alba) – CS Gheorgheni (Harghita) – 9 iulie
Județul Covasna nu a furnizat câștigătoarea Cupei României la nivel județean.
Regiunea 4
Grupa 1
# Nera Bogodinți (Caraș-Severin) – CSO Turceni (Gorj) – 0-4
Urmează: CS Gloria al Orașului Geoagiu (Hunedoara) – Nera Bogodinți, CSO Turceni – CS Gloria al Orașului Geoagiu
Grupa 2
# Victoria Felnac (Arad) – Recolta Dănceu (Mehedinți) – 6-2
Urmează: CSM Lugoj (Timiș) – Victoria Felnac, Recolta Dănceu – CSM Lugoj
Regiunea 5
Grupa 1
# Oltul Curtișoara (Olt) – ACS Roberto Ziduri (Dâmbovița) – 4-5
Urmează: Sparta Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – Oltul Curtișoara, ACS Roberto Ziduri – Sparta Râmnicu Vâlcea
Grupa 2
# Dunărea Turris Tr. Măgurele (Teleorman) – Inter Câmpulung (Argeș) – 2-0
Urmează: Dunărea Calafat (Dolj) – Dunărea Turris Tr. Măgurele, Inter Câmpulung – Dunărea Calafat
Regiunea 6
Grupa 1
# Dunărea 2020 Giurgiu (Giurgiu) – Școala de Fotbal ARD Snagov (Ilfov) – 4-3
Urmează: Atletic United 1906 Ploiești (Prahova) – Dunărea 2020 Giurgiu, Școala de Fotbal ARD Snagov – Atletic United 1906 Ploiești
Grupa 2
# AFC Iazu (Ialomița) – Progresul Fundulea (Călărași) – 0-3
Urmează: CS Dinamo București (București) – AFC Iazu, Progresul Fundulea – CS Dinamo București
Regiunea 7
Grupa 1
# Victoria Traian (Brăila) – Axiopolis Cernavodă (Constanța) – 0-12
Urmează: Victoria Gugești (Vrancea) – Victoria Traian, Axiopolis Cernavodă – Victoria Gugești