Prima calificată, UTA

0

După cum se știe, pe 4, 5 și 6 aprilie se dispută sferturile de finală ale Cupei României Betano ediția 2022/23.
Astfel, astăzi vor fi cunoscute cele 4 semifinaliste ale Cupei României Betano din acest sezon, iar numele primeia dintre ele, UTA Arad a fost aflat marți. Formația arădeană s-a impus în partida cu FCU Craiova 1948 su 1-0, gol Postolachi în min 16. Prima repriză de la Arad a fost una echilibrată, iar golul marcat de atacantul Postolachi destul de rapid (16), după o lansare marca Ubbink și o execuție printre picioarele goalkeeper-ului advers a avut rolul de a descătușa formațiile. Au urmat câte o mare ocazie de fiecare parte, ambele prin lovituri cu capul, Duarte (23) pentru olteni și Șteaua (31) pentru gazde. Doar că portarul Kucher a scos întâi, apoi mingea a trecut pe lângă poartă. După pauză, intrările lui Keșeru și Pop la UTA au înclinat mai evident balanța pentru alb-roșii, care au controlat startul de repriză dominând inclusiv la capitolul posesie. Șutul lui Ubbink a fost scos in extremis de Gurău (47), apoi FCU Craiova, tot cu capul!, bifează o ocazie uriașă, însă mingea trimisă de Huyghebaert lovește bara (73). Otele scapă singur cu portarul dar trimite pe lângă în ultimul minut, final 1-0! UTA Arad, ultima oară finalistă a Cupei României tocmai în 1966, va întâlni în semifinale câștigătoarea din partida AFC Hermannstadt – Universitatea Cluj, programată aseară. UTA s-a calificat în sferturi după ce a învins în ultimul meci, în deplasare pe CS Mioveni cu 3-0. S.M.