România, în finala mică a Turneului Montaigu

0

În perioada 30 martie – 12 aprilie, selecționata Under 16 a României, coordonată de Nicolae Roșca, participă la Turneul Montaigu, supranumit și “MiniMondial”, o competiție de juniori organizată în Franța și care se dispută în fiecare an, din 1973.
România U16 a debutat la turneul internațional din Franța cu un rezultat de egalitate, 1-1 cu selecționata similară din Coasta de Fildeș. Au urmat două victorii pentru elevii lui Nicolae Roșca, 2-0 cu Maroc și 1-0 cu Mexic.
Cu șapte puncte, tricolorii au câștigat Grupa D și s-au calificat în semifinale, unde au întâlnit Anglia. A fost 0-0 în timpul regulamentar și 8-7 pentru englezi la penalty-uri. România va juca în finala mică a competiției cu Franța. Piteșteanul Yanis Pîrvu, a fost titular în partida cu Anglia, însă a fost schimbat înainte de pauză. Mijlocașul echipei FC Argeș a fost titular cu Maroc, iar în partida cu Coasta de Fildeș a intrat înainte de pauză, singurul meci în care nu a fost folosit fiind cel cu Mexic. n

ANGLIA U16 – ROMÂNIA U16 0-0 (8-7 d.p.)
ROMÂNIA U16: 1. Ungureanu – 2. Gașpar, 16. Racu, 5. Dumitra, 13. Grideanu (22. Munteanu, 41) – 8. Petculescu, 14. Laszlo (18. Burlacu, 66), 10. Toma (Cpt.) – 7. Popa (17. Taran, 55), 19. Oargă (9. Doicaru, 41), 20. Pîrvu (11. Stoian,41) Selecționer: Nicolae Roșca
Rezerve: 12. Maxim, 23. Cadar, 3. Techereș, 4. Lambru, 6. Ioniță, 15. Voicilă, 21. Tout M.D.