Argeșul, fără victorie după cinci etape!

2

FC Argeș continuă să rămână fără victorie și după etapa cu numărul 5 cinci din acest sezon competițional. Piteștenii au terminat la egalitate, 1-1, confruntarea de duminică din deplasare, cu Metaloglobus București, una dintre echipele modeste ale ligii secunde.
Metaloglobus a început în forță partida și putea marca la jumătatea primei reprize prin Vlad, însă Bucur a reușit să respingă șutul acestuia. Bucureștenii au deschis scorul în minutul 37 prin Chatziterzoglou cu un șut în vinclu de la 15 m! Bucuria gazdelor a fost de scurtă durată, Angelov restabilind egalitatea cu un șut din interiorul careului, după o eroare a lui Issah. Piteștenii puteau intra la cabine în avantaj, însă Avram a reușit să respingă șutul lui Bertrand din 6 m. La jumătatea reprizei secunde, alb-violeții puteau prelua conducerea pe tabelă, însă Turda a trimis cu capul în bară din centrarea lui Rădescu. Piteștenii au continuat să preseze, iar defensiva gazdelor a început să se clatine tot mai mult. Cu 20 de minute înainte de final, un fundaș bucureștean a scos de pe linia porții șutul lui Rusu, iar apoi transversala s-a opus la șutul lui Babin. Cu cinci minute înainte de final, Metaloglobus putea da lovitura prin Honciu, însă șutul-centrare al mijlocașului gazdelor s-a oprit în transversală. Piteștenilor le-a stat inima în loc minutul 88, când Honciu l-a pus la grea încercare pe Bucur. S-a terminat 1-1, rezultat în urma căruia Argeșul a rămas pe locul 16, cu cele 4 puncte, adunate în 5 etape, cu 8 mai puțin decât liderul CSC 1599 Șelimbăr, formație care va întâlni marți, pe propriul teren, pe CSA Steaua.
Metaloglobus București – FC Argeș 1-1(1-1) Au marcat: Chatziterzoglou(min.37) / Angelov(min.43)
Metaloglobus: Avram – Issah, Mihăilă(min.55 Marica), Zakir(min.81 Liș) , Honciu (cpt.) – Huiban, Sava(min.63 Neacșu), Kouadio(min.81 Strahinja), Chatziterzoglou – Cruceru(min.55 A. Gheorghe), Bogdan
Rezerve neutilizate: Nedelcovici – Sârbu, Iacob, Caramalău
Antrenor cu portarii: Costică Dumitru
FC Argeș: Bucur – Tofan, Turda (cpt.), Tudose, Rizzi – Panait, Balgiu (min.32 Babin) – Rădescu(min.69 Buhăcianu), Bertrand(min.81 Haită), Rusu(min.81 Zătreanu) – Angelov
Rezerve neutilizate: Straton – Balaur, Scarlatache, Dulcea, Pîrvu
Antrenor interimar: Eugen Beza
Cartonașe galbene: Mihăilă, Cruceru, Chatziterzoglou
Cum s-au marcat golurile:
min.37: 1-0! Chatziterzoglou trage direct în vinclu de la aproximativ 15 metri, poziție centrală, după un corner prelungit la care fundașii piteștenilor nu au putut să intervină.
min.43: 1-1! Bertrand profită de eroarea lui Issah, îi pasează lui Angelov, care trimite în plasă din interiorul careului.
Stadion:Clinceni
Arbitru central: Valentin Naidin (Turnu Măgurele). Arbitri asistenți: George Suciu (Câmpia Turzii) și Csaba Antal (Baciu – Cluj). Arbitru de rezervă: Cătălin Gheorghe Drugea (Buzău).
Observator de arbitri: Zoltan Tamaş (Odorheiu Secuiesc) Delegat de joc: Florentin Barbu (Giurgiu). M.D.