CS Dacia, înfrângere la Bistrița!

0
  • Handbal feminin, Liga Florilor

Echipa de handbal CS Dacia Mioveni a suferit a 7-a înfrângere în Liga Florilor, adversara din etapa a 9-a, Gloria Bistrița respectându-și statutul de favorite. Bănățencele au reușit o victorie la 12 goluri diferență.
Gazdele s-au impus cu 29-17, după ce au condus din primul până în ultimul minut de joc, cu excepția a două momente la începutul partidei când scorul a fost egal 1-1 și 2-2. Din păcate la argeșence nu a mers de loc atacul, echipa reușind doar 7 goluri în prima repriză și 10 în a doua. În schimb apărarea a fost mai bine decât în ultimele deplasări unde s-au încasat câte 33 și 37 de goluri, e drept de la Rapid și CSM București. Acum, s-au primit 13 goluri în prima repriză și 16 în a doua, (13-7 prima parte, 16-10 partea a doua), diferența la final fiind de 12 goluri în favoarea gazdelor.
După această înfrângere Dacia rămâne pe penultima poziție în Liga Florilor, cu doar 4 puncte în 9 meciuri. Etapa următoare, CS Dacia joacă acasă, sâmbătă 11 noiembrie cu SCM Rm Vâlcea.
GLORIA BISTRIȚA-NĂSĂUD – DACIA MIOVENI 29-17 (13-7)
Gloria: Dumanska, de Arruda 1 gol – Bazaliu 8, Niombla 5, Dincă 3, Posavec 2, Kpodar 2, Seraficeanu 2, Moesgaard 2, Bulatovic 2, Pristăvița 1, Tamires 1, Laslo, Marcu, Țanc, Mbengue. Antrenor: Florentin Pera.
Dacia: Timoshenkova, Balzinc, Ion – A. Ilie 5, Vizuete 2, Krsnik 2, Borcan 2, Andrichiuk 2, Czeczi 2, Cîrjan 1, Dezic 1, Nițu, Kaludjerovic, Tatar, Pal. Antrenor: Alin Oprescu.