Calificați la Euro 2024 fără înfrângere!

0

România merge la Euro 2024 de pe primul loc al grupei I. ”Tricolorii” au câștigat la limită, 1-0, meciul cu Elveția, disputat marți seară, pe Arena Națională, și au terminat grupa fără înfrângere, cu 22 de puncte, cu 5 mai mult decât elvețienii.
Unicul gol al partidei a fost marcat de Alibec, în minutul 50 al partidei. În fața a peste 50.000 de spectatori, România a făcut un joc destul de bun contra Elveției care avea nevoie de victorie pentru a câștiga grupa. Oaspeții au avut inițiativa, dar „tricolorii” s-au apărat compact și au avut și câteva momente ofensive bune, când s-au apropiat periculos de poarta lui Mvogo. Olimpiu Moruțan a avut prima ocazie a echipei noastre, însă ”foarfeca” sa nu i-a pus probleme portarului Mvogo. În defensivă, Rațiu a fost imperial în duelurile cu Vargas sau Ndoye, iar Drăgușin și Burcă l-au blocat destul de bine pe Okafora. La pauză s-a intrat cu un scor alb. La 5 minute de la la reluarea partidei, România a deschis scorul în urma unei acțiuni de toată frumusețea. Stanciu a centrat în careu, Moruțan a trimis cu capul în fața porții, iar Alibec a reluat cu latul în plasă. Naționala din Țara Cantoanelor a reacționat rapid și a ratat trei mari ocazii de a egala. Moldovan a reușit parade senzaționale la șuturile expediate din careu de Okafor (60), Vargas (61) și Ugrinic(90).
ROMÂNIA
– ELVEȚIA
1-0(0-0) – A
marcat:
Alibec ’50
ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 6. M. Marin, 7. Alibec (9. Pușcaș ’83), 8. Cicâldău (14. Hagi ’64), 10. Stanciu-cpt. (20. Olaru ’83), 11. Bancu, 15. Burcă, 17. Fl. Coman (19. Drăguș ’72), 21. Moruțan (18. R. Marin ’64). Selecționer: Edward Iordănescu Rezerve: 1. Niță, 16. Radu – 4. Racovițan, 5. Screciu, 13. Artean, 22. Mogoș, 23. Fl. Tănase
ELVEȚIA: 12. Mvogo – 4. Elvedi, 5. Akanji, 9. Okafor (7. Amdouni ’62), 10. Xhaka-cpt., 13. Rodriguez, 15. Garcia (2. Ugrinic ’62), 17. Vargas (14. Zeqiri ’80), 19. Ndoye, 20. Aebischer (8. Freuler ’84), 23. Shaqiri (11. Steffen ’62). Selecționer: Murat Yakin Rezerve: 1. Sommer, 21. Racioppi – 3. Benito, 6. Zakaria, 16. Comert, 18. Zesiger, 22. Schar
Cele 21 de echipele calificate la Euro 2024
Germania, Belgia, Franța, Portugalia, Scoția, Spania, Turcia, Austria, Anglia, Ungaria, Slovacia, Albania, Danemarca, Olanda, România, Elveția, Serbia, Cehia, Slovenia, Italia și Croația.
Ultimele 3 locuri vor fi stabilite prin barajele din Liga Națiunilor la care vor participa Polonia, Estonia, Țara Galilor, Finlanda, Ucraina, Islanda, Israel, Bosnia, Luxemburg, Grecia și Kazahstan.
Tragerea la sorți a grupelor Euro va avea loc la Hamburg, pe 2 decembrie, de la ora 19:00. Turneul final din Germania se va desfășura între 14 iunie și 14 iulie.
În Urna 2 valorică
România, în calitate de câștigătoare de grupă, dar nu printre cele mai bune 5 din punct de vedere al punctajului, va face parte din urna a 2-a la tragerea la sorți. Iată cum arată urnele pentru tragerea la sorți a grupelor Campionatului European din 2024:
Urna 1: Germania (țara gazdă), Portugalia, Franța, Spania, Belgia, Anglia;
Urna 2: Ungaria, Turcia, Danemarca, Albania, ROMÂNIA, Austria;
Urna 3: Scoția, Slovenia, Slovacia, Cehia, Olanda, Croația;
Urna 4: Serbia, Italia, Elveția și cele 3 câștigătoare ale barajelor.