Karateka argeșeni, pe podium la Cupa Scorpion

0
0

Sâmbătă, la București, a avut loc Cupa Scorpion, ultima competiție de karate interstiluri din acest an. La întrecerea din Capitală la care au participat peste 900 de sportivi din cadrul a 33 de cluburi, echipa din Argeș s-a prezentat cu un număr de 20 de sportivi, majoritatea aflați la început de drum în ceea ce privește performanța.

La finalul întrecerilor, sportivii pregătiți de antrenorul Sebastian Ene au disputat 15 finale și au câștigat 9 medalii de aur și 6 de argint. ”Medaliile de bronz nu le cuantificam. Felicitări echipei, felicitări părinților, felicitări arbitrilor noștri Ciprian Bogaciu și Alexandra Stanciu prezenți la acest eveniment. Felicitări Raluca Olar, care a concurat la juniori, deși este cadetă și a pierdut la limită finala la categoria -59 kg. Felicitări Ioana Ene, care deși este minicadetă, a disputat finala la cadete -61 kg. În mod deosebit felicit pe Raluca Olar și Ștefan Stanciu, ambii sportivi calificați la Campionatul European EKF ce se va disputa la Tbilisi, Georgia. Sunt printre foarte puținii sportivi din afara cluburilor din București care s-au calificat la o competiție continentală de asemenea anvergură!” a fost mesajul transmis de antrenorul Sebastian Ene.