Piteșteanul Yanis Pîrvu, aproape de gol în amicalul cu Moldova!

0
0

Reprezentativa Under 17 a României, formată din juniori născuţi începând cu 1 ianuarie 2007, a învins, sâmbătă, cu scorul de 4-1, selecţionata similară a Republicii Moldova, în primul meci de pregătire pentru Turul de Elită.

Golurile României au fost semnate de David Popa(16′), Alexandru Stoian(43′), Iustin Doicaru (70′) și Raul Stanciu(86′), pentru Republica Moldova punctând Marius Lutenco (62′). Yanis Pîrvu, mijlocașul echipei FC Argeș, a început partida din postura de rezervă, fiind introdus în teren în ultimul sfert de oră al meciului. Chiar dacă nu a prins multe minute, fotbalistul alb-violet a evoluat foarte bine, fiind foarte aproape de a-și trece numele pe lista marcatorilor. Yanis a primit o minge la mijlocașul terenului, a driblat toți adversarii ieșiți în cale, inclusiv portarul ieșit în întâmpinare, a șutat la poartă, însă un fundaș moldovean a reușit să respingă de pe linia porții! Cel de-al doilea test de verificare cu Republica Moldova U17 este programat astăzi, de la ora 11.00, la Centrul Național de Fotbal Buftea.

Naţionala României a evoluat în formula: 1. Ungureanu – 2. Ioniţă (22. Gaşpăr 65′), 6. Cotor, 5. Dumitra, 3. Techereş – 8. Petculescu (17. Burlacu 65′), 4. Laszlo, 11. Stoian – 7. Popa (19. Stanciu 65′), 9. Doicaru, 10. Toma (20. Pîrvu 75′) Selecţioner: Nicolae Roşca

#Turul de Elită, ultimul hop înaintea Campionatului European

România va găzdui, în martie, jocurile din grupa tricolorilor la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European.

Jocurile noastre se vor disputa la Buftea, după următorul program:

Miercuri, 20 martie 2024, 12:00: Ţara Galilor – România

Sâmbătă, 23 martie 2024, 12:00: Bulgaria – România

Marţi, 26 martie 2024, 12:00: România – Suedia

Se califică la turneul final câştigătoarele celor 8 grupe plus 7 din cele 8 ocupante ale locurilor secunde cu cel mai bun punctaj. Campionatul European U17 din 2024 va fi găzduit de Cipru, în perioada 20 mai – 5 iunie.