Victorie de moral cu liderul ligii secunde!

0
0

FC Argeș și CSA Steaua s-au întâlnit sâmbătă, la Pitești, în cadrul unui joc amical, disputat pe stadionul Nicolae Dobrin. Alb-violeții s-au impus la scor de neprezentare, 3-0, golurile piteștenilor fiind semnate de Koubemba(min.28), Garita(min.44 pen.) și Viana(min.87).
Piteștenii se puteau impune la o diferență mai mare, însă bara laterală s-a opus la șutul lui Mimito Biai din finalul partidei. Bucureștenii și-au trecut și ei în cont câteva mari ocazii prin Kayondo și Dragoș Gheorghe, însă de fiecare dată, portarii Micle și Straton au scăpat fără să primească gol. Testul de pe stadionul Nicolae Dobrin a fost un bun prilej pentru antrenorul Bogdan Vintilă de a vedea și potențialul juniorilor proveniți din propria academie. Introduși în teren în ultimele 30 de minute ale partidei, tinerii nu i-au înșelat așteptările tehnicianului piteștean, Yanis Pîrvu, Andrei Stoica și Gino Oprescu având o evoluție destul de bună, apreciată și de publicul piteștean, cei trei puști primind aplauze la scenă deschisă. Amicalul cu CSA Steaua a fost un test util de verificare pentru FC Argeș înaintea duelului cu FC Voluntari, din runda cu numărul 2 a play-out-ului Superligii, partidă programată duminică, 2 aprilie, de la ora 13.30, pe stadionul Nicolae Dobrin.
FC Argeș – CSA Steaua 3-0(2-0) – Au marcat: Koubemba(min.28), Garita (min.44 pen.), Vianna (min.87)
FC Argeș: George Micle – Andrei Tofan, Grigore Turda, Alin Dobrosavlevici, Antonio Jakolis – Mimito Biai, Tony Njike, Andreias Calcan, Kevin Koubemba – Wesley Jobelo, Arnold Garita
Rezerve: Cătălin Straton, Geani Crețu, Lucas Brendon, Ionuț Șerban, Andrei Tîrcoveanu, Yanis Pîrvu, Andrei Stoica, Gino Oprescu, Fabio Vianna Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă
CSA Steaua, I repriză: Horia Iancu – Darius Oroian, Cosmin Ciocoteală, Deian Beța, Adrian Ilie – Cristian Balgiu, Rareș Enceanu, Stephan Drăghici, Cristian Bustea – Emilian Pacionel, Mahadi Kayondo
CSA Steaua, a II-a repriză: Ianis Pletea, Laurențiu Corbu, Mădălin Mihăescu, Alexandru Sabău, Alexandru Sima, Vlad Bărbulescu, Ștefan Pacionel, Dragoș Gheorghe, Emilian Pacionel, Bogdan Chipirliu, Mahadi Kayondo Antrenor: Daniel Oprița
Arbitru: Iulian Călin / A1: Romică Bîrdeș / A2: Florin Neacșu
Cum s-au marcat golurile:
– min.28: 1-0! Koubemba deschide scorul cu un șut violent din interiorul careului!
– min.44: 2-0! Garita transformă lovitura de la 11 m obținută de Tofan și majoreză diferența pe tabelă!
– min.83: 3-0! Vianna trimite în vinclu din pasă lui Pîrvu! M.D.