Prima victorie din 2024!

0

CSM Constanța – FC Argeș Basketball 68-72(10-18, 22-22, 19-15, 11-17)

Echipa de baschet masculin a Piteștiului a început cu dreptul noul an. FC Argeș Basketball a obținut o victorie importantă în vederea ierarhiei de la startul Top 10, după ce s-a impus sâmbătă seară, la o diferență de patru puncte, 72-68, în deplasarea de la CSM Constanța.

În urma acestui succes,  argeșenii au un bilanț de 11 victorii și  4 înfrângeri, în timp ce dobrogenii au încheiat sezonul regular cu  8 victorii și 8 eșecuri. Piteștenii au început foarte bine partida, iar la finalul primului sfert aveau un avantaj de opt lungimi. Alb-violeții au conservat acest avantaj și la pauza mare, grație reușitelor lui Jevtovic, Andrieș și Allen. După revenirea de la cabine, constănțenii au avut o tresărire de orgoliu, reușind să se apropie la patru puncte. Hill și-a adus echipa la o posesie printr-o aruncare liberă, dar Allen a replicat cu patru puncte la rând. ”Vulturii” au avut nervii mai tari pe finalul partidei, reușind să se impună cu 72-68. Cu 15 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive, Alin Andrieș a fost principalul marcator al argeșenilor. El a fost secondat de Corey Allen și Nikola Jevtovic, ambii cu câte 14 puncte fiecare. De la dobrogeni s-a remarcat Cedric Henderson, cu 20 de puncte. CSM Constanța și-a încheiat participarea în prima fază a sezonului din LNBM și va intra în Top 10 cu un bilanț de 2-6. FC Argeș Basketball mai are de jucat cu CSM Târgu Mureș, meci ce va conta în economia ierarhiei din următoarea fază, unde alb-violeții au momentan 4-3.