Eșec previzibil cu bănățencele

0
0

CSM Lugoj – FC Argeș Volei 3-0(25-17, 25-10, 25-22)

FC Argeș Volei a bifat sâmbătă primul eșec din 2024. Echipa de volei feminin a Piteștiului a pierdut la scor de neprezentare, 0-3 la seturi, partida din deplasare, cu CSM Lugoj, una dintre formațiile cu pretenții ale campionatului.

Disputa a fost la discreția bănățencelor, sfertfinalista CEV Challenge Cup dominând în marea majoritate a timpului această confruntare. Gazdele au început ca din tun această întâlnire și au reușit să câștige primele două seturi în aproximativ 40 de minute. Piteștencele au avut o tresărire de orgoliu, reușind să pună probleme în actul al treilea, pe care aveau însă să îl piardă la mare luptă. Principalele marcatoare ale FC Argeș Volei au fost Reyes Mora, cu 8 puncte, secondată de Grafort Maren și Sorina Miclăuș, fiecare cu câte 7 puncte. În urma acestui rezultat, FC Argeș Volei ocupă locul 11, cu doar 6 puncte, adunate în 12 etape. FC Argeș Volei va mai întâlni în această lună, acasă, pe Rapid București, liderul campionatului, și în deplasare, pe Volei Alba Blaj, campioana României, ocupanta locului secund al ierarhiei.