Tempestini, campion naţional!

0
0

• Raliul Transilvaniei a stabilit ierarhia finală

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia R5) a câştigat Raliul Transil­vaniei pentru al doilea an consecutiv şi şi-a asigurat titlul absolut în Campionatul Naţional de Raliuri Betano. Pentru Tempestini, succesul din weekend reprezintă al cincilea titlu din carieră, fiind, la 26 de ani, la numai 3 lungimi în spatele legendarului Titi Aur.

La trei săptămâni de la Raliul Iaşului, atunci când au abandonat pe penultima probă specială din postura de lideri, cei doi au început în forţă raliul de casă, iar după prima probă specială aveau deja un avantaj de 9 secunde faţă de următorul echipaj. De altfel, din cele 7 probe speciale ale Transilvania Rally, 6 i-au revenit pilotului de la Napoca Rally Academy. Victoria, coroborată cu faptul că Bogdan Marişca a terminat al doilea, şi nu Dan Gîrtofan, au stabilit astfel şi numele campionului cu o etapă înainte de final. După 5 runde, Tempestini are 180 de puncte, iar Dan Gîrtofan, care a fost pe 3 la Cluj, are 160 de puncte, iar nimic nu se mai poate schimba în economia campionatului. Echipajul argeşean Cristi Dolofan şi Petre Tobă au terminat raliul pe locul 12 la general. În urma acestui rezultat, Dolofan ocupă locul 6 în clasamentul general. Titlul s-a decis şi la echipe, acolo unde Napoca Rally Academy s-a impus pe teren propriu şi nu mai poate fi depăşită de Sibiu Rally Team, echipă care a urcat pe poziţia secundă după acest raliu. Pe 3 înainte de runda decisivă de la Bacău, care va stabili podiumul complet al echipelor, se află Sibiu Racing Team. Transilvania Rally nu a fost lipsit de incidente, fiind completat şi de o ploaie torenţială în a doua parte a zilei decisive. Proba cu numărul 4 a fost anulată pentru restul echipajelor aflate la start după ce Alexandru Piţigoi a ieşit în decor la scurt timp după start. Ulterior, şi PS5 s-a aflat în aceeaşi situaţie, din cauza accidentului lui Eugen Cărăgui. Deoarece timpul până la PS6 era extrem de scurt, conducerea cursei a decis anularea probei. Şi ultima probă specială, cea de pe Făget, s-a întrerupt din cauza unei ieşiri în decor. Podiumul general CNR FIA a fost similar şi cu cel din TER (Tour European Rally), cel mai apropiat echipaj internaţional sosit la Cluj clasându-se pe 6. E vorba de echipajul spaniol Luis Vilarino/Alain Pena (Skoda Fabia R5), pilotul fiind campion al Galiciei în 2013. Victoria la 2 Roţi Motrice a revenit din nou echipajului Norbert Maior/Francesca Maior (Peugeot 208 R2), care sunt aproape siguri că vor termina sezonul pe locul 3 în clasamentul general. Cei doi fraţi şi-au asigurat deja titlul atât la 2 Roţi Motrice, cât şi la clasa RC4. Echipajul Dănuţ Budai/Lucian Budai (Suzuki Swift) a rămas invincibil şi după Raliul Transilvaniei, cei doi hunedoreni câştigând atât cupa monomarcă Swift, cât şi la Juniori. În ambele, cei doi sunt deja campioni. Revenit în competiţia internă după pauza de la Iaşi, Raul Badiu a obţinut o nouă victorie clară la Cupa Dacia şi este la un singur pas de a deveni campion al cupei monomarcă pentru a treia oară în carieră. La Istorice, victoria i-a revenit echipajului Gunther Graef/Cristian Cibu (BMW 2002), iar la Rally 2 s-a impus echipajul George Marinescu/Alexandru Simion (Seat Ibiza). La Clasele NAT11 şi NAT12 s-au impus Bogdan Năstase/Delia Năstase (Mitsubishi Lancer EVO), respectiv Dan Nicoschi/Adrian Pavel (Seat Ibiza). Echipajul sibian Paul Popa/Laszlo Csegzy (Suzuki Swift Sport) a câştigat bătălia debutanţilor. Etapa finală din Campionatul Naţional de Raliuri Betano va avea loc în perioada 24-25 octombrie la Bacău. M.D.