Au ratat şansa să urce pe 5!

0
0

• Liga 2, etapa 13: CS Mioveni – Csikszereda 1-1 (1-1)

CS Mioveni a obţinut sâmbătă, doar o remiză în confruntarea cu Csikszereda din etapa a 13-a a Ligii a II-a. Partida de pe Stadionul Orăşenesc s-a încheiat 1-1, după ce oaspeţii au deschis scorul în minutul 8, iar galben-verzii au egalat în minutul 36.

După un început bun de partidă al elevilor lui Alexandru Pelici, ciucanii au reuşit să deschidă scorul la prima acţiune ofensivă, Bauza driblând pe stânga, intrând în careu şi pasându-i ideal în centru lui Rotar, care a reluat din prima plasat, mingea intrând în plasă pe lîngă portarul Popescu. Egalarea a venit în minutul 36, după ce Rusu a fost faultat în careu, de portar, atacantul fiind cel care a transformat ulterior, penalty-ul. Prima repriză s-a încheiat cu o ocazie mare a echipei gazdă, Massaro şi Rusu ratând pe rând, incredibil, din situaţii excelente. În minutul 51, oaspeţii au rămas în 10, după ce autorul golului a fost eliminat pentru al doilea galben, luat pentru simulare, iar până la final, jucătorii Mioveniului au forţat degeaba golul victoriei, nereuşind să mai mai marcheze încă o dată. În urma remizei cu Csikszereda, CS Mioveni se află pe locul 9 în clasament, cu 18 puncte, galben-verzii ratând şansa să urce pe locul 5, pe locurile de play-off. Pentru galben-verzi urmează acum două deplasări, una miercuri la Călăraşi şi alta miercurea viitoare, la Ripensia.
Mioveni – Csikszereda 1-1 (1-1) Au marcat: Rusu (36 din 11m) / Rotar (8)
Mioveni: Popescu – Oancea, Garutti, Iacob, Mar (88 Şerban) – Toma (62 Traşcu), Vereş – Işfan, Massaro (74 Negruţ), Coşereanu (74 Rădescu) – Rusu. Antrenor: Alexandru Pelici
Csikszereda: Gyenge – Takacs, Kelemen, Apro, Bor (72 Palmes), Csuros, Gonzalez (90+3 Pinter), Jebari (73 Savin), Schieb (90+2 Bara), Rotar, Bauza. Antrenor: Valentin Suciu.
Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare)
Cartonaşe galbene: Iacob (15), Toma (41) / Rotar (20, 51)
Cartonaş roşu: Rotar (51)
Cum s-au marcat golurile:
⚽ 0-1, min 8: Bauza pătrunde pe stânga în careu, scoate balonul în centru, unde apare excelent Rotar, care reia spre poartă din prima, plasat, mingea trecând pe lângă Popescu
⚽ 1-1, min 36: Massaro îi pasează în careu lui Rusu, acesta atinge balonul înaintea portarului, este faultat, arbitrul de penalty, care este transformat tot de Rusu
Filmul meciului
⚽ Min 8: 0-1!
⚽ Min 10: Popescu scoate cu un reflex d emoment şutul lui Bauza din dreapta
⚽ Min 30: Işfan trage de la 25 m , puţin pe lângă poartă
⚽ Min 36: 1-1!
⚽ Min 44: dublă ocazie pentru gazde, Massaro reia din cădere din careu în ultimul moment, portarul respinge cu greu în lateral, Rusu apare bine, preia și șutează și el dezechilibrat spre poartă, dar Apro respinge de pe linia porţii
⚽ Min 51: cartonaş roşu pentru Rotar!
⚽ Min 66: Rusu recuperează un balon în dreapta şi de la colţul careului şutează periculos, mingea fiind deviată în corner
⚽ Min 67: cornerul este bătut de Coşereanu în centrul careului, unde apare foarte bine Iacob, dar reluarea acestuia este defectuoasă, peste poartă
⚽ Min 68: Işfan trage de la 20 de m din stânga, portarul reţine
⚽ Min 68: Coşereanu este găsit singur în careu dar nu poate prelua balonul. S.M.