Victorie în derby-ul cu oltenii!

0
0

BCM U FC Argeş – SCM U Craiova 76-72(20-17, 22-18, 17-12, 17-25)

BCM U FC Argeş Piteşti a preluat şefia Grupei Galbene după ce a învins sâmbătă seară, pe propriul teren, pe SCM Craiova cu scorul de 76-72. Echipa antrenată de Hristu Șapera a început mai bine partida şi a câştigat primele două sferturi, cu scorul de 20-17 şi 22-18 şi a intrat la pauză cu un avantaj de 7 puncte. După revenirea de la cabine, argeşenii au menţinut acelaşi ritm şi au câştigat şi sfertul al treilea cu 17-12.
Piteştenii au început ezitant sfertul decisiv şi nu au reuşit să înscrie din acţiune decât după aproape 5 minute de joc, prin Devin Searcy, care a dus scorul la 64-54. Alb-violeţii s-au desprins din nou la 12 puncte, însă oltenii au revenit în joc. Gajovic a transformat ambele libere de care a beneficiat şi a dus scorul la 76-71 cu 21 de secunde rămase de jucat. Omari Gudul a mai înscris o liberă şi a redus ecartul la 4 puncte. Cameron Rundles a fost cel mai bun marcator al învingătorilor cu 17 puncte. Acesta a fost urmat de Devin Searcy care a terminat partida cu 14 puncte, în timp ce căpitanul echipei Goran Gajovic şi-a trecut în cont 12 puncte. Tudor Gheorghe a contribuit cu 8 puncte, iar noua achiziţie, Malique Trent, a reuşit doar 3 puncte şi 3 recuperări în aproape 18 minute petrecute pe parchet. De la SCM Craiova s-au remarcat Pratt cu 17 puncte şi Dragoş Diculescu şi Omari Gudul cu câte 16 puncte fiecare. În urma acestui succes, BCM U FC Argeş a acumulat 10 puncte, în 5 etape, cu unul mai mult decât SCM Craiova. M.D.