Victorie la scor!

0
0

•  BCM U FC Argeş Piteşti – CSA Steaua 103-75(36-23, 27-20, 19-10, 21-22)

Echipa de baschet masculin a Piteştiului a obţinut a 15-a victorie din acest sezon al Ligii Naţionale de Baschet Masculin. BCM Pitești s-a impus cu 103-75 în confruntarea cu CSA Steaua Bucureşti, din primul meci din cadrul turneului cu numărul 13 din LNBM care s-a disputat la Cluj.

Victoria alb-violeţilor s-a conturat încă de la pauza mare când BCM U FC Argeş Piteşti avea un avantaj de 20 de puncte. Piteştenii au început în forţă meciul şi au marcat 36 de puncte în primul sfert. Şi în sfertul al doilea, piteştenii au menţinut acelaşi ritm, iar la pauza mare aveau un avans de 20 de puncte. După revenirea de la cabine, argeşenii au reuşit să îi ţină la distanţă pe roş-albaştri, distanţându-se la 29 de puncte. Ultimul sfert a fost câştigat de militari, însă soarta jocului era pecetluită.
Nikola Jevotvic a fost omul meciului cu 18 puncte, 13 recuperări, 4 pase decisive, 3 intercepții și un capac. Alți șase piteșteni au terminat în double-digits: Bishop -16 puncte, Fitzpatrick – 15 , Talton – 14, Jeremic – 13, Gajovic – 12 și Măciucă – 10. Principalii marcatori ai CSA Steaua au fost Creek și Brown, fiecare cu câte 15 puncte. M.D.