7 medalii pentru karateca alb-violeţi la Campionatul Naţional!

0
0

Pe 29 mai, la Sala Sporturilor din Râmnicu Vâlcea, a avut loc Campionatul Național de karate WSF pentru cadeți juniori și seniori. La această competiție s-au înscris aproximativ 200 de sportivi de la cele mai bune cluburi din ţară.

S-a concurat la probe multiple, sporind astfel dificultatea competiției ce a avut ca scop calificarea la campionatele europene și mondiale de karate WSF. Sportivii secție de karate de la clubul FC Argeş au obținut la competiţia de la Vâlcea un număr de 7 medalii, dintre care 4 de aur şi 2 de argint şi 1 de bronz. Vlad Rizea a devenit multiplu campion național de kumite la categoria -84 kg, iar Andrei Ghiță şi-a trecut în cont medaliat de aur și de argint la categoria 75 kg. Alexandra Până a câştigat aurul și argintul la categoria 55 kg – seniori. În competiţia rezervată juniorilor, Nicolae Deaconu a obținut aurul şi bronzul la categoria 61 kg. În urma acestor rezultate cei patru sportivi de la clubul alb-violet care sunt pregătiţi de antrenorul Sebastian Ene s-au calificat la campionatele europene și mondiale din această toamnă. M.D.