Faze puține, greșeli de arbitraj multe

0

CS Mioveni a pierdut la limită, 0-1 în fața campioanei CFR, într-un meci în care oaspeții au marcat din off-side, iar gazdelor le-a fost refuzat un penalty clar, în repriza a doua.

Jocul de vineri nu a fost unul bogat în faze de poartă. Galben-verzii s-au ridicat la nivelul campioanei, ba chiar a irosit câteva faze bune de poartă, prin Blănaru în finalul primei reprize și prin Garutii pe final. CFR a marcat prin Petrila în minutul 49, după ce acesta a plecat din poziție clară de off-side, iar în minutul 75, Garutti a fost evident faultat în careu, tras de tricou și apoi trântit la pământ de Garovac, la un corner, chiar sub ochii arbitrului, dar acesta a dictat nimic.

CS Mioveni – CFR Cluj
0-1 (0-0)
A marcat: Petrila (49)
● Mioveni : Ducan – Oancea (56 Rădescu), Scarlatache, Garutti, Balaur (56 Cristea), Șerbănică – Panait (84), Dumitriu – Blănaru (72 Massaro), Rusu, Buziuc (56 Coșereanu). Antrenor: Alexandru Pelici
● CFR: Bălgrădean – Susic (46 Manea), Graovac, Ciobotariu, Latovlevici – Tahiri, Fofana (72 Hoban), Chipciu – Petrila (56 Gîdea), Debeljuh (46 Omrani), Costache (46 Deac). Antrenor: Marius Șumudică
Cum s-a desfășurat
partida:
● Min 11: După o fază începută în flancul stâng, acțiunea se mută pe partea dreaptă unde Susic ajunge foarte bine la un balon în interiorul careului. Acesta trage la poartă dar balonul este deviat în afara terenului.
● Min 17: Denis Ciubotariu reia cu capul, după un corner, dar balonul trece pe lângă poarta lui Ducan.
● Min 30: Costache trage de la distanță, dar balonul ajunge direct în mâinile goalkeeper-ului de la Mioveni.
● Min 41: Blănaru sapă pe stînga, iar de la marginea careului trage puternic, însă Bălgrădean respinge în față
● Min 49: 0-1! Petrila marchează după ce pleacă din off-side, iar arbitrii validează golul
● Min 68: Omrani trage la poarta lui Ducan, dar balonul este deviat în afara terenului.
● Min 75: corner pentru Mioveni de pe dreapta, Garutii este tras și trântit la pământ în careu, dar Chivulete lasă jocul să continue
● Min 77: Scarlatache trage din întoarcere de la marginea careului , dar portarul reține
● Min 82:Ocazie uriașă pentru CS Mioveni! Garutti reia cu capul, o centrare a lui Massaro din lovitură liberă de pe dreapta, dar Bălgrădean parează in extremis. S.M.