Ducan, Ișfan și Dumitru au debutat la Naționala de Tineret!

0
0

România Under 21 a disputat sâmbătă, de la ora 12.00, pe stadionul Dinamo, un amical cu FC Buzău, formație din Liga 2. Elevii lui Florin Bratu s-au impus cu 2-1, după ce au fost conduși cu 1-0. Tricolorii ar fi trebuit să întâlnească Anglia U21, însă partida a fost anulată după ce în delegația englezilor au fost depistate două cazuri pozitive de coronavirus, chiar înainte de deplasarea în România. foto: frf.ro

În confruntarea cu buzoienii, selecționerul Florin Bratu i-a folosit și pe cei doi fotbaliști de la FC Argeș, dar și pe portarul celor de la CS Mioveni, convocați pentru această acțiune. Mijlocașul Alexandru Ișfan a fost introdus în teren în minutul 80, iar atacantul Cristi Dumitru a început partida ca titular, fiind schimbat la pauză. Portarul Răzvan Ducan a fost introdus în teren după pauză, fiind folosit o jumătate de repriză. Pentru cei trei fotbaliști argeșeni a fost practic debutul la reprezentativa Under 21 a României. FC Buzău a deschis scorul după 26 de minute prin Alexandru Munteanu care a marcat în poarta lui Popa cu un șut la colțul lung de la 20 de metri. Tricolorii au restabilit egalitatea până la pauză prin David Miculescu care l-a învins pe Stoian din interiorul careului. Scorul final l-a stabilit Ianis Stoica, care după ce a scăpat singur spre poartă, l-a lobat elegant pe portarul advers. Următorul meci de verificare al României U21 este programat marți, 7 septembrie, de la ora 21.00, la Voluntari, împotriva Georgiei, adversar care alături de țara noastră va organiza Euro 2023. Partida va fi transmisă în direct la TVR 1.
ROMÂNIA U21 – FC BUZĂU 2-1(1-1)
Au marcat: Miculescu (38), I. Stoica (62) / Al. Munteanu (26)

România U21: 12.M. Popa (1. Ducan, 46, 23. Gyenge) – 20. Țîrlea (2. Georgescu, 80), 6. Screciu (cpt) (11. Ișfan, 80), 4. Racovițan (5. Drăgușin, 27), 3. Țicu (17. S. Șerban, 69) – 8. Dr. Albu (14. Dican, 69), 24. Perianu – 10. Cîmpanu (13. Sefer, 46), 18. Miculescu (21. Pitu, 69), 15. Petrila (7. Oct. Popescu, 46) – 22. Cr. Dumitru (19. I. Stoica, 46, 9. Al. Stoica, 80). Antrenor: Florin Bratu. M.D.