La un punct de lider!

0
0

• FC Argeș Basketball – CSM Târgu Jiu 82-67(13-19, 28-18, 20-15, 21-15)

FC Argeș Basketball a obținut o nouă victorie în Liga Națională de Baschet Masculin după ce s-a impus cu 82-67, în confruntarea de duminică seară, de pe propriul teren, cu CSM Târgu Jiu.

Disputa dintre argeșeni și gorjeni a fost la discreția alb-violeților care au câștigat trei din cele patru sferturi ale întâlnirii. Piteștenii au început mai greu partida, iar la finalul primelor zece minute oaspeții aveau un avantaj de 6 puncte grație reușitelor lui Sly, Troupe și Ilie. În sfertul al doilea, alb-violeții au recuperat acest handicap și au terminat cu un avantaj de 5 puncte. După pauză, FC Argeș Basketball a menținut același ritm iar diferența a crescu la 9 puncte. În ultimul sfert, piteștenii s-au distanțat la 15 lungimi, grație reușitelot lui Fitzpatrick și Seppala. Principalii marcatori ai grupării din Trivale au fost Toarlyn Fitzpatrick, cu 21 de puncte și 8 recuperări, urmat de Nikola Jevtovic, cu 16 puncte și 9 recuperări și Mladen Jeremic, cu 14 puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive) pentru FC Argeș. De la gorjeni s-au remarcat Brandon Sly, cu 26 de puncte, secondat de Muhammed Bashir Ahmed, cu 12 puncte. În urma acestui succes, FC Argeș a urcat pe locul 2 cu 20 de puncte, având un bilanț de 9 victorii și 2 înfrângeri. Primul loc este ocupat de U BT Cluj, tot cu 20 de puncte, dar care are un meci în minus, în timp ce podiumul este ocupat de CSM Oradea, cu 19 puncte, obținute însă zece meciuri. M.D.