Medalii în Serbia, pentru judoca galben-verzi

0

În perioada 113 martie s-a desfășurat la Belgrad, în Serbia, un puternic turneu internațional de judă, la care a fost prezent și clubul CS Mioveni cu mai mulți sportivi.

În total au concurat pentru medalii peste 600 de judoca de la 52 de cluburi din toată Europa.
Delegația galben-verde a fost formată din 6 judocani. Sportivii de la CS Mioveni, antrenați de Verginel Popescu au reușit să urce de 4 ori pe podium, obținând o medalie de aur și 3 de brinz.
Astfel, Tudor Rizea a urcat pe prima treaptă a podiumului, obținând medalie de aur la categoria 46 de kg. Lucuana Voicu a ocupat locul 3 și a luat bronzul la categoria 48 kg. Antonia Mitran a luat și a bronzul la categoria 44 kg, iar Claudiu Voicu s-a clasat și el al treilea la categoria 34 kg. În schimb Adrian Trandafir a fost al 5-lea la categoria 50 kg. De asemenea, la concurs a mai participat și Patricia Dobre, la categoria 40 kg, dar nu reușit o clasare pentru medalii.  S.M.