România, praf cu Islanda

0

• Aseară s-a jucat cu Norvegia în Liga Naţiunilor, iar miercuri este meciul cu Austria

Echipa antrenată de Mirel Rădoi, a ratat semifinala „barajului” pentru Euro 2020. Tricolorii au fost de nerecunoscut de după victoria asupra Austriei și au fost eliminați din cursa pentru turneul final de anul viitor.

Islanda va juca barajul pentru calificarea la Campionatul European cu Ungaria, națională care a învins Bulgaria cu 3-1. Nordicii au fost tot timpul peste echipa României, iar dubla lui Gylfi Sigurdsson fotbalistul lui Everton din minutele 16 și 35, a adus victoria gazdelor. „Tricolorii” au jucat ceva mai bine după pauză și au redus diferența de pe tabela de scor prin Alex Maxim în minutul 63, printr-un penalty dictat prin sistemul VAR. În urma acestei partide, România care este gazdă a Campionatul European de anul viitor, părăsește rușinos competiția.
Aseară, România a jucat în Norvegia în Liga Naţiunilor iar miercuri are loc partida cu Austria, în aceeaşi competiţie. S.M.