12 medalii pentru România la Campionatul Balcanic de atletism

0
0

Sâmbătă, în incinta Atakoy Sinan Erdem Arena din Istanbul a avut loc a 26-a ediție a Campionatului Balcanic de atletism în sală pentru seniori.

Au fost prezenți la start peste 200 de sportivi din 18 țări, iar printre ei s-au numărat și 36 de sportivi români (18 la masculin și 18 la feminin).
La capătul unei zile de concurs extrem de disputate, cu probe spectaculoase, România a reușit să cucerească 12 medalii dintre care 2 de aur, 5 de argint și 5 de bronz. În clasamentul general, pe națiuni, România s-a clasat pe poziția a patra, devansată fiind de Turcia (7-4-4), Ucraina (4-6-4) și Bulgaria (3-1-1).
Argeşeanul Tache, pe locul 7 la triplu salt
Cele două medalii de aur au fost cucerite de către Andrea Miklos (400 m) și Anamaria Nesteriuc (60 m garduri), în timp ce Claudia Bobocea a plecat acasă cu două medalii: argint la 800 m și bronz la 1.500 m. Judeţul nostru a fost reprezentat la acest concurs de Alexandru Tache. Sportivul legitimat la CSU Piteşti – CSM Piteşti a terminat pe locul 7 proba de triplusalt cu o săritură care a măsurat 15,54 m. Proba a fost câştigată de azerul Nazim Babaiev care a reuşit un salt de 16,57 m. Următoarea competiție majoră în sală la nivel de seniori este Campionatul European de la Torun (Polonia), din perioada 5-7 martie 2021.
Roxana Rotaru – 9:10.26 la 3.000 m;
Gabriel Cristian Voicu, Mihai Sorin Dringo, Denis Simon Toma și Vlad Dulcescu – 3:16.09 la 4×400 m;