La două puncte de lider!

1
0

•  BCM U FC Argeș – CSM Miercurea Ciuc 76-65(26-14, 20-16, 11-19, 19-16)

Echipa de baschet masculin a Piteștiului a obținut luni seară a doua victorie din cadrul turneului cu numărul 8 al Ligii Naționale de Baschet Masculin, primul al returului. BCM U FC Argeș Pitești a învins la Sala Sporturilor Trivale pe CSM Miercurea Ciuc cu scorul de 76-65. În urma acestui succes, formația pregătită de Tudor Costescu a urcat pe locul 3 al clasamentului, cu 26 de puncte, adunate în 15 meciuri, cu două mai puțin decât liderul CSU Sibiu.

Chiar dacă au reușit să se impună, piteștenii nu au avut viață ușoară cu ciucanii. Alb-violeții au început bine partida iar la finalul primului sfert aveau un avantaj de 12 puncte, scor 26-14. Și în actul secund argeșenii au apăsat pe accelerație, reușind să-și mărească ecartul, iar la pauza mare au intrat la cabine cu 16 puncte. În sfertul al treilea, Miercurea Ciuc a reușit să reducă din handicap, diferența înaintea ultimului act fiind de opt puncte în favoarea gazdelor. În primele minute din ultimul sfert, BCM U Pitești a reușit două triple prin Fitzpatrick și Gheorghe, reușind să se distanțeze. Ciucanii au încercat să pună probleme până la final, însă nu au avut forța necesară să emită pretenții la câștigarea partidei. Principalul marcator al BCM U FC Argeș Pitești a fost Mihai Măciucă cu 16 puncte și 6 recuperări, acesta fiind urmat de Tudor Gheorghe, cu 11 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive. De la CSM Miercurea Ciuc s-a remarcat Rait Riivo Laane cu 14 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări, urmat de Zoltan Zerkula cu 10 puncte. BCM U FC Argeș are acum un bilanț de 11 victorii și 4 înfrângeri. Aseară, după închiderea ediției, piteștenii au întâlnit la Sala Sporturilor Trivale pe CSU Sibiu, în ultimul joc al turneului de la Pitești.
Tony Bishop: ”Am meritat victoria”
La finalul partidei cu Miercurea Ciuc, și pivotul Tony Bishop a sesizat problemele din jocul BCM U FC Argeș Pitești : ”Cred că e o victorie importantă pentru noi. Am avut multe greșeli de-a lungul partidei, dar am dovedit că suntem mai buni și merităm victoria. Ne vom întoarce în sala de antrenament pentru a ne pregăti pentru jocul cu Sibiul. Va trebui să luptăm pentru a obține succesul”
Costescu: ”Am avut multe momernte de cădere”
La finalul partidei cu CSM Miercurea Ciuc, Tudor Costescu, antrenorul BCM U FC Argeș Pitești s-a declarat nemulțumit de momentele mai puțin bune din jocul echipei sale.Tehnicianul alb-violeților vrea ca elevii săi să nu mai aibă oscilații de formă: ”Important este că am câștigat chiar dacă am jucat mai prost o mare parte a meciului. Am întâlnit o echipă agresivă, arțăgoasă, care a încercat să își joace șansa. Noi nu am știut să profităm de avantajele noastre. Am avut momente uriașe de cădere și o selecție a acțiunilor care mă pune mult pe gânduri”. „Ne-am făcut viața mai complicată decât ne-am fi dorit în acest meci. După cum am evoluat astăzi, nu am multe așteptări de la meciul cu Sibiu. Totuși, cred în potențialul băieților de a se capacita și a judeca corect situația în care ne vom afla la ora meciului în ceea ce privește clasamentul”. M.D.