Andrei Prepeliță: ”O înfrângere grea”

0
0

La finalul partidei de sâmbătă, cu FC Hermannstadt, pierdută de FC Argeș cu 4-1, Andrei Prepeliță, antrenorul piteștenilor, a tras concluziile care se impun.

Tehnicianul alb-violeților a pus acest eșec pe seama lipsei de concentrare în fața porții a elevilor săi: ”Am marcat primii, după care tot noi am avut inițiativa, am condus jocul. Cred că atunci a fost un moment pshiologic, trebuia să facem 2-0. După aceea, a venit golul lor pe finalul primei reprize, nu ne așteptam, să spun așa. Am vorbit cu ei la pauză, să ieșim și să câștigăm meciul, asta ne-am dorit. De la 2-1 ne-au prins pe contraatac, din cauza asta scorul a luat proporții. E o înfrângere grea, pentru că, la cum a decurs jocul, nu ne așteptam la această înfrângere. Ăsta e fotbalul, am vorbit cu băieții să ținem capul sus. Avem ultimul meci acasă cu Chindia, trebuie să facem tot posibilul să îl câștigăm și după vom vedea unde vom fi. Ei s-au concentrat foarte bine, au făcut un efort considerabil pe un teren greu. Avem jucători cu experiență. Dacă eram mai atenți la finalizare, la 1-0, puteam să terminăm meciul atunci. Nu a fost ziua noastră!. O să analizăm ce am făcut astăzi, am mai trecut printr-un astfel de moment la Cluj, important e cum reacționăm”, a spus Prepeliță, la finalul partidei. M.D.