Au remizat și cu locul doi din play-off!

0

• Liga 2, etapa 5, play-off: Rapid – CS Mioveni 1-1 (1-0)

CS Mioveni continuă cursa spre locurile promovabile direct și spre Liga I. Echipa lui Alexandru Pelici a remizat, sâmbătă, 1-1, în deplasare la Rapid, după ce a fost condusă cu 1-0 la pauză, gazdele marcând chiar înainte de finalul primei reprize.

CS Mioveni a început foarte bine partida care s-a jucat la Mogoșoaia, apoi a cedat inițiativa, iar gazdele au profitat marcând, după care în repriza a doua a echilibrat jocul, a egalat și a forțat victoria pe final. Meciul de sâmbătă a avut și câteva momente cheie, golul gazdelor fiind marcat dintr-o poziție suspectă de off-side, oaspeții cerând un penalty la un henț clar în careu al lui Hlistei în repriza a doua și apoi gazdele cerând un penalty la o intervenție riscantă, prin alunecare, dar corectă în careu a lui Iacob la Bălan, pe finalul partidei. Toate aceste faze, dacă erau interpretate altfel și corect, soarta partidei putea fi alta. Așa s-a terminat cu un rezultat echitabil, toată lumea fiind mulțumită de punctul obținut.
Argeșenii au avut o primă ocazie în primul sfert de oră pe care l-au dominat, dar reluarea lui Rusu, periculoasă a fost respinsă în corner. Apoi, Mioveniul a fost salvată de portarul Popescu (la șuturile lui Barbu, Raul Costin, Sefer – de două ori), de bară (șut Sefer) sau de imprecizia aceluiași Sefer. De partea cealaltă, Rusu și apoi Blănaru de două ori, au ratat din poziții excelente. După pauză Popescu se remarcă din nou la șuturile lui Hliste și Rareș Ilie, în timp ce Coșereanu și Massaro au învigorat jocul oapeților după ce au intrat pe teren și au dat semne de revenire. Golul a venit cu 10 minute înainte de final și la el au contribuit Massaro, Gherghe și Rusu, ultimul având meritul unui gol de generic cu o execuție frumoasă de la la marginea careului. CS Mioveni rămâne aproape de Rapid după 5 etape, la un punct distanțăși la 4 de locul 1 care joacă astăzi, elevii lui Pelici sperând să urce în clasament în următoarele etape.
RAPID – CS MIOVENI 1-1 Cătălin Hlistei 43′ / Bogdan Rusu 82′
Rapid: H. Moldovan – Goge, Dandea (cpt.), Nastos, Finica – R. Costin, Bg. Barbu (R. Lazăr 63′) – Sefer, Pănoiu (R. Ilie 63′), Oct. Ursu (Drăghiceanu 72′) – Hlistei (Ad. Bălan 72′)
Rezerve neutilizate: Drăghia – I. Voicu, Florică, Cr. Ignat, Al. Ioniță
Antrenor: Mihai Iosif
CS Mioveni: Ius. Popescu – Rădescu (Garutti 87′), Gherghe (cpt.), Al. Iacob, Șerbănică (Massaro 74′) – D. Toma (M. Șerban 66′), Vereș (M. Chindriș 87′) – Ișfan (Coșereanu 46′), Blănaru, Mar – Bg. Rusu
Rezerve neutilizate: Ducan – Seb. Ivan, Tib. Coman, Andr. Panait
Antrenor: Alexandru Pelici
Cum s-au marcat golurile:
⚽ 1-0 Min 43 : Raul Costin ridică o minge peste apărare, Cătălin Hlistei pleacă din poziție posibil de offside, preia pe piept și trage din prima, din întoarcere, din 10 metri, și îl învinge pe Iustin Popescu
⚽ 1-1 Min 82: Gherghe trage de la peste 30 de metri central, Bogdan Rusu, nemarcat, oprește mingea sub talpă la 15 metri central și apoi trage cu latul piciorului stâng lângă rădăcina barei din stânga. Moldovan a plonjat, însă n-a ajuns la minge
Filmul meciului
⚽ Min 9 Blănaru avansează pe dreapta, centrează, mingea ajunge în partea opusă careului, Rusu reia din cădere, dintr-un voleu lateral, periculos, însă Goge e pe direcție și blochează în 6 metri
⚽ Min 13 Mihai Ișfan se avântă cu mingea la picior între trei rapidiști, pierde balonul și îl împinge, ajutându-se și de cot, pe Barbu, iar arbitru acordă cartonașul galben
⚽ Min 18 Ocazie mare a Rapidului. Barbu primește la 18 metri central, trage bine în stânga, Popescu se întinde și scoate în lateral de lângă bară, Goge preia în dreapta, la 10 metri, și trage la colțul lung. Mingea lovește bara și revine în joc. Jocul este însă oprit, pentru că s-a activat offside la poziția lui Goge
⚽ Min 20 Ursu pătrunde în stânga careului, centrează în fața porții, Sefer se înalță bine la 6 metri ușor lateral dreapta și reia de acolo cu capul peste poartă
⚽ Min 27 Rusu încearcă un șut pe poartă, din întoarcere, la colțul lung însă trage mult pe lângă
⚽ Min 28 Blănaru scapă în flancul drept, după o aruncare de la margine, pătrunde și trage din 10 metri lateral, cu exteriorul, pe lângă poartă, la colțul scurt, în plasa laterală
⚽ Min 33 Enrichi Finica îl ține din spate, insistent, pe Vereș, și primește cartonașul galben
⚽ Min 33 Raul Costin trage de la 20 m slab, Popescu reține
⚽ Min 37 Sefer primește de la Raul Costin, preia și trage cu stângul din 18 metri ușor lateral stânga, Popescu respinge cu un braț de sub transversală
⚽ Min 38 Sefer primește aproape în aceeași poziție, dar de această dată dintr-un corner din dreapta, trage, mingea lovește bara din dreapta, revine în teren și Gherghe respinge în lateral dintre doi rapidiști
⚽ Min 38 Blănaru scapă pe dreapta spre poartă, intră în careu, are o poziție bună de șut, însă așteaptă, până apare Rusu, îi pasează acestuia în centru, dar șutul este ratat și rapidiștii resping
⚽ Min 39 A treia mare ocazie pentru Rapid în decurs de trei minute. Sefer avansează în centru, trage din 20 de metri, Popescu scoate greu din stânga sa, în lateral, unde recuperează Pănoiu, care trage în blocaj
⚽ Min 42: 1-0!
⚽ Min 45 Ionuț Rădescu îl blochează pe Ursu, după ce preluase pe piept și putea scăpa singur în stânga careului, iar arbitrul dă lovitură liberă și cartonaș galben pentru mijlocașul Mioveniului
⚽ Min 47 Barbu trage pe poartă din afara careului, modest, în brațele lui Popescu
⚽ Min 50 Coșereanu trage de la 20 m, pe lângă
⚽ Min 54 Hlistei preia cu pieptul, apoi mingea îi sare în mâna stângă și ulterior o degajează în disperate de cauză din 6 metri, după un corner bătut din stânga. Mioveniul cere penalty, însă arbitrul închide ochii și lasă jocul să continue
⚽ Min 56 Alexandru Iacob vede cartonașul galben după o intervenție cu piciorul sus asupra lui Pănoiu
⚽ Min 57 Hlistei avansează în dreapta careului, după o pasă în lateral a lui Barbu, dintr-o lovitură liberă din dreapta, trage din prima, din unghi închis, iar Popescu scoate în corner aproape din vinclu
⚽ Min 59 Cătălin Hlistei primește și el cartonașul galben pentru o intrare tare asupra lui Vereș
⚽ Min 62 Coșereanu trage peste poartă din pozitie bună
⚽ Min 80 Rareș Ilie prinde un șut bun, puternic, din unghi închis, din stânga careului, însă Popescu a respins în partea opusă careului
⚽ Min 81 Iordan Eftimie, secundul lui Alexandru Pelici, primește cartonașul galben pentru proteste
⚽ Min 42: 1-1!
⚽ Min 84 Massaro trage mult peste poartă din careu, în lateral dreapta, dintr-o poziție bună
⚽ Min 89 Bălan pătrunde în careu, pe centru, întârzie șutul după ce e talonat de Gherghe, iar apoi pică după ce Iacob, intrat prin alunecare din spate, îi ciupește balonul din față. Giuleștenii cer penalty, însă arbitrul lasă jocul să contrinue