Liderul campionatului învins de baschetbaliştii argeşeni!

0

• BCM U Pitești – U BT Cluj-Napoca 83-74 (20-27, 22-16, 14-21, 27-10)

Echipa de baschet masculin a Piteştiului a obţinut o victorie de răsunet în confruntarea de luni seară cu liderul campionatului, din ultimul meci al turneului cu numărul 13 din LIga Naţională de Baschet Masculin. BCM U FC Argeş Piteşti a învins cu 83-74 pe U BT Cluj, chiar pe terenul ardelenilor.

Diferenţa dintre cele două echipe s-a făcut în ultimul sfert al partidei, piteştenii fiind mai lucizi şi mai inspiraţi la finalizare. Ardelenii au început bine partida şi aveau un avans de 7 puncte la finalul primului sfert. Piteştenii au evoluat mai bine în sfertul al doilea reuşind să se apropie la un punct de clujeni, graţie coşurilor reuşite de Voinescu și Gajovic. După prima repriză, U-BT avea un avantaj de o lungime, scor 43-42. După revenirea de la cabine U BT Cluj a forţat desprinderea pe tabelă, reuşind să se distanţeze la 8 puncte prin reuşitele lui Stipanovic şi David Vida. Ultimul act al întrecerii le-a aparţinut în totalitate piteştenilor care s-au desprins decisiv prin coşurile lui Jevtovic, Talton, Fitzpatrick, Bishop şi Axinte. Principalii marcatori ai BCM U Pitești au fost Gajovic şi Fitzpatrick, ambii cu câte 15 puncte fiecare, Jevtovic cu 14 puncte, Bishop cu 12 puncte şi Talton cu 10 puncte. Principalii marcatori ai U BT Cluj-Napoca au fost Tarolis cu 22 de puncte, Stipanovic cu 20, Guzman cu 12 şi Wright cu 10 puncte. BCM U FC Argeş Piteşti a încheiat turneul de la Cluj cu două victorii din tot atâtea meciuri disputate. Piteştenii au urcat pe locul 4 al clasamentului, cu 39 de puncte, obţinute în 23 de meciuri. M.D.