Înfrângere după greşeli mari de arbitraj!

2
0

• FC Argeș – Dinamo 1-2(0-1) Au marcat: Mediop (min.59) / Mihaiu (min.12), Sorescu (min.82)

FC Argeș tremură calificarea la barajul pentru Conference League după ce a pierdut cu 1-2, confruntarea de duminică după-amiază, de pe propriul teren, cu Dinamo, din etapa cu numărul 8 din play-out. Rezultatul final a fost influenţat de deciziile greşite ale arbitrilor care le-au refuzat piteştenilor un penalty, i-a iertat pe dinamovişti de o eliminare şi a nu a văzut un offside de aproape un metru la primul gol al bucureştenilor.

Prima repriză s-a disputat pe o ploaie torenţială care s-a oprit chiar înainte de pauză. FC Argeş a cerut penalty în minutul 2 după ce Honciu a fost tras de tricou în careu de Puljic aflat în poziţie de ultim apărător. Andrei Chivulete nu a dat nimic şi a lăsat jocul să continue. Experţii în arbitraj au declarat după meci că la acea fază se impunea lovitură de la 11 m pentru FC Argeş şi eliminare pentru jucătorul dinamovist. Bucureștenii au deschis scorul în minutul 12 prin Andreas Mihaiu care a fructificat o pasă primită de la Sorescu. Centralul a validat golul oaspeţilor, deşi reluările tv au arătat că în momentul primirii pasei, Mihaiu era în offside de aproape un metru, însă asistentul Bogdan Gheorghe, deşi era bine poziţionat, s-a făcut că nu vede poziţia neregulantară!. FC Argeş a continuat să spere în obţinerea punctului de care avea nevoie pentru calificarea matematică la barajul pentru cupele europene după golul lui Mediop, înscris cu o jumătate de oră înainte de finalul timpului regulamentar. Victoria lui Dinamo s-a conturat pe finalul meciului după ce Sorescu i-a readus pe bucureşteni în avantaj. Cu cele trei puncte câștigate în Trivale, Dinamo a ajuns la cota 30 și urcat pe locul 4 în play-out. FC Argeș a rămas pe locul 2, cu 31 de puncte, dar are nevoie de victorie în confruntarea de miercuri, din deplasare, cu FC Hermannstadt, pentru a obține calificarea în primul baraj pentru participarea în cupele europene.
FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, Boldor, Muşat (Năstăsie ’72) – Meza Colli, Şerban (Palic ’34) – Dumitru (Grecu ’72), Honciu, De Jonghe – Mitoi (Ndiaye Mediop ’13, Teles ‘73).
Rezerve neutilizate: Micle, Leca, Deslandes, Barbu. Antrenori: Andrei Prepeliță și Mihai Ianovschi.
Dinamo: Eşanu – Bejan, Puljic, Albentosa – Sorescu, Achim (Fabbrini ’78), Anton, Gol, Filip (Radu ‘90+2) – Mihaiu (Morsay ’62), Nemec (Grigore ‘90+2).
Rezerve neutilizate: Kongshavn, Nepomuceno, Bani, G. Creţu, Blejdea. Antrenor: Dusan Uhrin.
Cartonașe galbene: Mihaiu, Albentosa
Arbitri: Andrei Florin Chivulete, Bogdan Mihai Gheorghe, Adrian Vornicu – Vlad Băban
Observator joc: Marian Bucurescu
Observator arbitri: Iosif Olah
Cum s-au marcat golurile:
min.12: 0-1! Sorescu îi pasează în centrul careului piteştean lui Andreas Mihaiu, care trimite în plasa porții lui Greab.
min.59: 1-1! Mediop șutează din întoarcere pe jos, din afara careului, și îl învinge pe Eșanu.
min.82: 1-2! Juanusz Gol trimite o pasă pe culuar lui Sorescu care trimite cu latul în plasă.
Andrei Prepeliţă: „Egalul era un rezultat echitabil”
FC Argeș a pierdut cu 1-2, confruntarea de duminică, de pe propriul teren, cu Dinamo și a ajuns la al doilea eșec consecutiv în acest play-out. Echipa din Trivale este condamnată să învingă în deplasarea de miercuri, pe FC Hermannstadt, pentru a ajunge la barajul pentru Conference League. Andrei Prepeliță, antrenorul echipei din Trivale, a spus ca principalul obiectiv era salvarea de la retrogradare, însă el îşi doreşte ca echipa să joace barajul pentru cupele europene, partida de miercuri, din deplasare, cu FC Hermannstadt, fiind decisivă pentru a atinge şi acest obiectiv: ”Păcat că am luat acest gol pe final, era un rezultat echitabil egalul. Din păcate am făcut o greşeală şi am primit un gol într-un moment în care timpul nu prea ne mai permitea să revenim. După cum a arătat jocul, nu cred că am arătat că vrem să ţinem de acel egal. Acesta a fost un al doilea obiectiv, principalul a fost salvarea de la retrogradare. Ştiţi foarte bine de unde am plecat. Dar ne dorim să jucăm acest baraj”.
Dusan Uhrin: „Am câştigat cu noroc”
Dinamo a obținut la Pitești a cincea victorie consecutivă după ce s-a impus cu 2-1, în confruntarea de duminică, de la Pitești, cu FC Argeș.
Deși bucureștenii au urcat până pe locul 4, cu șanse să prindă barajului pentru Conference League, antrenorul Dusan Uhrin se gândește mai mult la evitarea locului de baraj: ”Am câştigat prima repriză cu 1-0, dar nu am jucat prea bine. În a doua repriză am început să jucăm, dar au marcat ei. Sunt fericit, pentru că am simţit că putem să câştigăm. A fost însă foarte dificil şi am câştigat cu noroc. Atmosfera a început să fie mai bună. Am reuşit să ne găsim un sistem care ni se potriveşte. Acest 5-3-2 este foarte bun pentru noi. Am contract pentru sezonul următor. Acum trebuie să mă concentrez pentru următorul meci, pentru că avem nevoie de cel puţin un punct pentru a fi în siguranţă. Nu, nu mă gândesc la cupele europene. Mă gândesc doar cum să scap de baraj şi pentru asta avem nevoie de un punct” a declarat Uhrin Jr.