Armbender Poiana Lacului, campioană naţională la skandenberg!

0

În perioada 4-6 iunie, la Rădăuți, a avut loc Campionatul Național de Skandenberg, competiţie la care au luat startul cei mai buni sportivi din ţară.

La finalul celor trei zile de concurs, locul 1 în clasamentul general pe cluburi a fost ocupat de Armbender Poiana Lacului. Argeşenii şi-au trecut în cont 20 de medalii de aur, 11 de argint şi 16 de bronz. A fost pentru al patrulea an consecutiv când clubul condus de Viorel Dobrin a fost cel mai bun din România. Clubul Armbenders s-a înființat în anul 2017, antrenor fiind Viorel Dobrin, campion european și vicecampion mondial la acest sport. În momentul de față, acesta a ajuns să antreze peste 50 de sportivi cu vîrste cuprinse între 14 și 55 de ani. În urma rezultatelor de la CN, 7 dintre cei 38 de sportivi argeşeni participanţi ar putea reprezenta România la Campionatul Mondial care va avea loc la Batumi, în Georgia, competiţia programată în octombrie.M.D.