Italia – Austria 2-1 după prelungiri

0
0

• Calificare cu mari emoții!

„Squadra Azzurra” a avut nevoie de două reprize suplimentare de prelungiri pentru a trece de Austria și a obține biletele pentru sferturile acestui turneu final.

Italienii au început în forță partida de pe Wembley și au lăsat impresia că vor defila în meciul cu Austria. Insigne l-a scos în evidență pe portarul austriac, iar Barella a ratat o ocazie mare. Până la pauză, Immobile a nimerit bara. După revenirea de la cabine, austriecii au intrat pe teren mult mai motivați. Alaba a trimis la o palmă peste poartă, din lovitură liberă, iar Arnautovic l-a pus la grea încercare pe Donnarumma. Același Arnautovic chiar a și marcat, însă reușita sa a fost anulată pentru un offside mic, după consultarea VAR-ului. Austriecii au cerut un penalty în minutul 74, însă italienii au avut noroc pentru că, după verificarea VAR-ului, s-a constatat că a fost un offside la austrieci înaintea acelei faze. Până la final, doar foarfeca trimisă aiurea de Berardi a mai fost de notat și s-a intrat în prelungiri. În minutul 94, italienii au trecut din nou pe lângă gol prin rezerva Chiesa, care a deschis scorul peste un minut. A urmat execuția lui Insigne, din lovitură liberă, scoasă de portarul Austriei din vinclu. În ultimul minut al primei reprize de prelungiri, Pessina, a marcat pentru 2-0 și se părea că soarta calificării este tranșată. Austria a redus din diferență în minutul 114 prin Kaladzic, însă nu a mai avut forța să egaleze. Italia putea câștiga la o diferență de două goluri, însă Chiesa după ce l-a lobat pe portar, a fost blocat de un fundaș advers. S.M.