Victorie fără emoții!

0
0

• România – Liechtenstein 2-0(2-0) Au marcat: Toşca (11), Manea (18)

România a învins duminică seară Liechtenstein cu 2-0 în etapa cu numărul cinci din grupa J a preliminariilor Campionatului Mondial 2022 și rămâne în cărțile calificării la competiția din Qatar.

Tricolorii au rezolvat meciul încă din prima repriză. Fundașul Alin Toșca a deschis scorul în minutul 11 cu un șut puternic, din afara careului. Un alt fundaș, Cristi Manea a majorat diferența șapte minute mai târziu din centrarea lui Ianis Hagi. Românii nu au mai forțat, iar cea mai mare ocazie a părții secunde a fost bara lui Răzvan Marin. Ca urmare a acestui rezultat, dar și a remizei înregistrate în partida Islanda – Macedonia de Nord, tricolorii ocupă locul trei în grupă, cu nouă puncte, cu trei mai puţine decât liderul Germania şi unul mai puţin decât Armenia. La Cupa Mondială din 2022 se califică direct primul loc din grupă, iar locurile secunde urmează să dispute baraje.

România: Niţă – Manea, Nedelcearu (Ghiţă ’79), Rus, Toşca – Stanciu (Cicâldău ’63), Marin, Olaru (Marin ’63) – Cordea, Markovic (Man ’64), Hagi (Sorescu ’80). Selecţioner: Mirel Rădoi.
Liechtenstein: Buchel – Wolfinger (Kollmann ’82), Grunenfelder, Malin, Hofer, Goppel – N. Frick (Sele ’46), Frommelt, Hasler (Spirig ’82) – Kardeşoglu (Ospelt ’64), Y. Frick (Yildiz ’70). Selecţioner: Martin Stocklasa.