Debut cu stângul în preliminariile Euro!

0

• ROMÂNIA – RUSIA 0-2 (Kozlov 38, Komissarov 90+3)

Naționala U17 a României a început cu stângul preliminariile Campionatului European 2022. Selecționata pregătită de Daniel Mogoșanu a pierdut cu 0-2 partida cu Rusia, prima din această campanie de calificare la acest turneu final.

Tricolorii au evoluat cu un om în minus din minutul 22, atunci când portarul Vlad Răfăilă a faultat în poziție de ultim apărător. Primul gol a fost înscris în minutul 38 de Kozlov, care a reluat în poartă o minge parată în primă fază de Becze. Pe final, în minutele de prelungire ale partidei, Komissarov a înscris pentru 2-0. Piteșteanul Mario Tudose a fost titular în acest meci fiind folosit 90 de minute.
ROMÂNIA: 1. Răfăilă-cpt. – 13. Aioanei, 6. Tudose, 5. Bădescu, 4. Borza – 8. Horșia (18. D. Nistor, 66), 20. Banu (15. Ștefănescu, 66) – 9. Mazilu (17. Caragea 56), 10. Sali (16. R. Nistor, 66), 11. Tanasă – 22. Melniciuc (12. Becze, 24). Selecționer: Daniel Mogoșanu
Rezerve: 2. Fărăgău, 3. Popa, 7. M. Moraru, 19. Benga
RUSIA: 1. Veselov – 21. Rozhkov (5. Shilenok, 46), 4. Dvornikov, 14. Shchetinin-cpt., 2. Ivannikov – 8. Kozlov, 3. Lobov – 9. Rakov, 10. Kalaida (11. Makarov, 70), 7. Baranovskii (20. Nazarenko, 61) – 19. Glebov (22. Komissarov, 46). Selecționer: Vladimir Volchek
Rezerve: 12. Kostelei – 13. Bozov, 15. Lepskii, 16. Ofitserov, 17. Kolyshev
Eliminare: Răfăilă (22) M.D.