Învinși de lider!

0
0
  • FC Argeș Basketball – U BT Cluj 70-81 (20-22, 14-21, 13-18, 23-20)

Echipa de baschet masculin a Piteștiului a înregistrat week-end-ul trecut a doua înfrângere consecutivă. După eșecul surprinzător cu CSM Târgu Jiu, FC Argeș Basketball a pierdut și duelul cu U-BT Cluj Napoca, campioana României.

Ardelenii s-au impus la Pitești la o diferență de unsprezece puncte, scor 81-70, consolidându-și poziția de lider al Ligii Naționale de Baschet Masculin. Primul sfert a fost foarte echilibrat, clujenii terminând cu un avantaj de două lungimi. Sfertul al doilea a fost la discreția oaspeților care și-au mărit ecartul la nouă puncte, grație reușitelor lui Richard, Stipanovic, Brown și Kuti. Avansul ardelenilor a crescut la 14 puncte la sfârșitul rundei a treia. În ultimul act, argeșenii au reușit să mai reducă din handicap prin reușitele lui Seppala, Jeremic și Măciucă, însă ardelenii au răspuns prin coșurile de la distanță ale lui Bircevic. Principalii marcatori ai FC Argeș Basketball au fost Raynere Thornton, cu 21 de puncte, 6 recuperări și 2 intercepții, urmat de Mihai Măciucă, cu 16 puncte și 8 recuperări. Cu 16 puncte, 9 recuperări și 3 pase decisive, Dustin Hogue a fost MVP-ul clujenilor. Acesta a fost secondat de Brandon Brown și Patrick Richard, cu 12, respectiv 10 puncte marcate. În urma acestui eșec, FC Argeș Basketball ocupă locul 3, cu 45 de puncte, cu trei mai puțin decât liderul U BT Cluj, care are însă și un meci în minus. M.D.